Uždaro grunto augalų kolekcijų grupė

Oranžerija (šiltnamiai) iš Vingio į Kairėnus

Visame pasaulyje yra daugybė botanikos sodų, viena iš  lankomų vietų juose - oranžerijos, kurios visus metus vilioja lankytojus, grožėtis kolekcijomis rinktomis iš viso pasaulio augalų. Oranžerijose yra sukurtos specialios klimatinės sąlygos auginti egzotinius augalus, tad lankytojai gali grožėtis įvairiomis ekspozicijomis, kurios žavi ne tik augalais ar jų kvapais, bet ir neįprastą atmosferą kuriančiais egzotiniais paukščiais ar vandens telkinių gyventojais ištisus metus.
Vilniuje, Vingio parko Botanikos sodo pirmųjų oranžerijų istorija prasideda nuo 1926 – 1930 m. Oranžerijos  buvo skirtos tropiniams ir subtropiniams augalams eksponuoti. Tuo metu statytos oranžerijos smarkiai nukentėjo per II  pasaulinį karą. Taip pat jas niokojo Neries potvyniai.

1954 metais šiltesnių kraštų augalų buvo sukaupta ~900 rūšių ir veislių. 1964 m. Botanikos sodo teritorija išsiplėtė ir buvo pastatyti trys nauji šiltnamiai.

Įėjimas į Vingio Botanikos sodo oranžerijas, statytas 1926 – 1930 m.

Perkėlus Botanikos sodą į Kairėnų dvarvietę Augalų geografijos ir sistematikos skyrius liko Vingyje, o egzotiniai augalai 2006 metų pavasarį buvo perkelti, iš griūvančių šiltnamių Vingyjje, į Kairėnus. Šiltnamyje skirtas plotas 240 m2, neįprastiems mūsų klimatui augalams, žiemos metu šiltnamis šildomas dujomis. Šiltnamyje vyrauja 16ºC temperatūra žiemą ir 27ºC – vasarą. Galima pamatyti daugiau kaip 850 augalų pavadinimų (~109 šeimos, ~330 genčių). Gausesnės šeimos: Cactaceae, Crassulaceae, Liliaceae, Moraceae, Fabaceae.
Dabartinis šiltnamis yra tik laikina vieta augalams laikyti iki kol bus įrengta oranžerija, kuri bus pritaikyta subtropiniams, tropiniams ir dykumų augalų kolekcijoms eksponuoti. Šiuo metu kairėje šiltnamio pusėje yra eksponuojami sukulentai, paparčiai (Adiantum sp., Cyrtomium sp., Davallia sp., Asplenium sp. ir kt.), bromelijos (Bromelia sp.), cikai (Cycas sp.) ir kt. Dešinėje pusėje aukštesni, daugiausiai sumedėja augalai – araukarijos (Araucaria sp.), fikusai (Ficus sp.), bananai (Musa sp.), alyvmedžiai (Olea sp.), kazuarinos (Casuarina sp.) ir kt. Lankytojai į šiltnamį, įleidžiami iš anksto susitarus, pavieniai arba grupelėmis, tačiau turimų augalų kolekcija nėra pritaikyta nuolatiniam lankymui.

Perkėlus augalus į Kairėnų Botanikos sodą 2011 metų kovo 17 dieną, senato nutarimu buvo įsteigta Uždaro grunto augalų kolekcijos grupė.

Uždaro grunto augalų kolekcijos grupės, botaninių kolekcijų kuratorė Akvilė Pečiulytė.
El. paštas: akvile.peciulyte[at]gmail.com arba akvile.peciulyte[at]bs.vu.lt