Vilniaus universitetas Vilniaus universiteto botanikos sodas

MENIU

Edukacinės programos

VU Botanikos sodo 2017 metų edukacinės ekskursijos bei laboratoriniai darbai moksleiviams

(nuo 8.00 iki 12.00 ir nuo 13.00 iki 17.00 val.)

Visi užsiėmimai, išskyrus "Kelionė aplink pasaulį", “Kaip pasigaminti klonų” bei "Kokie augalai vabzdžius ėda…” vyksta gamtoje, tad būtina turėti aprangą, tinkamą numatomoms oro sąlygoms: kepuraitę ir kitus drabužius bei avalynę saugančius nuo saulės, vėjo ar lietaus.

 

Naujiena! Žaliasis namas
Įvairaus amžiaus vaikams ir suaugusiems. Trukmė 45 min. Grupė iki 20 žmonių. Balandis-spalis.
Kaip „užsiauginti“ „Žaliąjį namą“? Vienintelis toks Lietuvoje, 2017 metais Europos sodų asociacijos (European Garden Association - "Natur im Garden" Intenational), apdovanotas Berlyne. Šio namo kūrėjai - architektas R. Palekas, o jį apželdino VU Botanikos sodo darbuotojai. Tai ne tik inovatyvi sodininkystės idėja urbanizuotoje aplinkoje, tai savaiminės Lietuvos floros džiunglės dengiančios pastato sienas, tai kvapą gniaužiančios panoramos užlipus ant stogo. Sužinosite kokia šio žaliojo pastato istorija ir sienų želdinimo nauda, kaip sukurti žaliąsias sienas bei sodą ant stogo, pasigėrėsite VU Botanikos sodo vaizdais iš paukščio skrydžio.

Kelionė aplink pasaulį

Kviečiame pakeliauti aplink pasaulį, virtualiai atrasti  naujas šalis, jų pinigus ir ten vešinčius žaliuosius mūsų draugus – augalus, vaizduojamus ant įvairių valstybių piniginių vienetų. Pinigai ne tik valdo pasaulį, pinigai – tai pasaulio istorijos dalis. Druska, kailiai, kriauklės, ryžiai – ko tik nenaudojo mūsų protėvai prekiaudami.  XIII amžiaus keliautojas venecijietis Markas Polas su tėčiu ir dėde apsilanko ant Ararato kalno Armėnijoje, ant kurio, sakoma, nusileidęs Nojaus laivas; Kinijoje Didžiojo Chano valdose, kur iš medžio žievės jau buvo gaminami pirmieji popieriniai pinigai... Kiekviena moneta ar banknotas – valstybės gyvenimo atspindys. Tad ką galime rasti ant Libano ar Madagaskaro monetų, o kas nupiešta ant rumuniškų ar latviškų banknotų ? Iš ko jie gaminami?  Apžiūrėsite fantastišką ir dar nematytą  monetų kolekciją, o savo botanines ir geografines žinias galėsite panaudoti protmūšyje. Šiai kelionei neprireiks nei  skėčio,  nei kepuraitės nuo saulės. Užsiėmimas vyks patalpoje. Jam pasibaigus, galėsite paklaidžioti VU Botanikos sodo takeliais, apžiūrėti Žemės meno skulptūras, pakvėpuoti grynu oru.

 

>Gražiausi sodo žiedai ir jų paslaptys
Įvairaus amžiaus vaikams ir suaugusiems. Trukmė 45 min. Grupė iki 10-15 žmonių. Gegužė-rugsėjis.
Ieškosite ir suradę grožėsitės žolinių, sumedėjusių augalų žiedų įvairove ir spalvomis VU botanikos sodo kolekcijose, sužinosite kokie būna žiedynai, kodėl augalai žydi ir kurie iš jų nežydi, kurie žiedai smirda, o kurių kvapas primena agurkų kvapą… Pamatysite vienus iš seniausių žemėje augančius žiedinius augalus- tulpmedį , magnoliją...... Sužinosite kaip, kur ir kada galite rasti paparčio žiedą. Stebėsite, kas lanko žiedus, kieno žiedai virsta “kankorėžiais”. Atliksite įdomias užduotis.Pavasarį tyrinėsime žibuoklių, vištapienių,purienų, margučių, raktažolių, tulpių, vasarą - bijūnų, vilkdalgių, lelijų, rožių, kartuolių, astilbių, o rudenį - jurginų, kardelių, vėlyvių, chrizantemų ir kitų augalų žiedus.
Esant ypatingai nepalankioms oro sąlygoms (audrai, liūčiai ir pan.) užsiėmimai vyks patalpose su skintais augalais.

Plūduriuojantys ir plaukiojantys be pelekų bei irklų ir net sugebantys pasigauti grobį...5-12 klasių moksleiviams. Trukmė 1 val. Grupė 10-15 žmonių. Gegužė-rugsėjis.Jie moka prisitvirtinti ir yra lankstūs, auga sūriame arba gėlame, stovinčiame arba tekančiame vandenyje, plaukioja be pelekų ar irklų. Kai kurie iš jų - tikri medžiotojai, nes sugeba pasigauti grobį - kitus gyvūnėlius. Kuo vandens augalai skiriasi nuo sausumoje augančių augalų rūšių? Kurie iš jų plūduriuoja, o kurie veši panirę vandenyje? Kodėl kanadinė elodėja, atkeliavusi iš Amerikos, užkariauja vandens telkinius? Kuo minta bebrai, vandeninės žiurkės, vandens paukščiai, žuvys, vabzdžiai ? Visa tai sužinosite, būdami gamtoje ir tyrinėdami augalus VU Botanikos sodo vandens telkiniuose. Bus įdomu visiems, kas nebijo sušlapti ne tik rankų, bet ir kojų.

vandens augalai  vandens augalų pažinimas

Kelionė į praeitį: VU Botanikos sodo istorija, Kairėnų dvaro ir dvariškių istorijosĮvairaus amžiaus vaikams ir suaugusiems. Trukmė 45 min. Grupė iki 20 žmonių. Bet kuriuo metų laiku.VU botanikos sode keliaujame prie IV-V amžiaus kapinyno ir pilkapio, kur sužinosite ką šioje vietoje rado archeologai. Vėliau apžiūrėsite išlikusius restauruotus XIX a. pastatus: arklides, vandens malūną, vežiminę ir kt. Keliausite Kairėnų dvarvietės angliško stiliaus senojo parko takeliais, kurį XIX amžiaus garsus Lenkijos sodininkystės specialistas S.Wodzinskis įvertino kaip vieną iš 5 geriausių šio stiliaus pavyzdžių visoje buvusioje Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje. Surasime buvusių pirmųjų ir antrųjų rūmų liekanas. Sužinosite, kiek suknelių turėjo ponia Darata Marikonytė - Lopacinskienė ir ką ji veikė atokiame gamtos prieglobstyje. Galėsite nusipiešti rūmus, dvarą valdžiusių žmonių herbus, susikurti asmeninius herbus bei atlikti kitas užduotis. Esant ypatingai nepalankioms oro sąlygoms (audrai, liūčiai ir pan.) edukacinė programa vyksta VU Botanikos sodo muziejuje arba informaciniame centre (uždaroje patalpoje).


 Buvę dvaro rūmai

Mokomės pažinti augalus: lapai, žiedai, vaisiaiĮvairaus amžiaus vaikams ir suaugusiems. Trukmė 45 min. Grupė 10-15 žmonių. Gegužė-lapkritis.Moksleiviai gauna sodo planus ir užduotis, kartu su gidu botanikos sode tyrinėja augalų lapus, žiedus ir vaisius; randa panašumus ir skirtumus, stebi, uosto ir pagal galimybes ragauja (jei augalo vaisiai valgomi), bando nustatyti koks tai augalas, kuo jis ypatingas, kuo skiriasi nuo kitų augalų, sužino kam ir kokios augalo dalys naudojamos praktiškai: pvz., pieštukų, anglių, baldų (tulpmedis, kukmedis), laivų (ąžuolas), malkų deguto (beržas), sulos (beržas, klevas), vaistų (blindė), dažų (beržo lapai), kavos (ąžuolo gilės) gamybai, agurkų raugimui (ąžuolo lapai) ir t.t. Augalai parenkami priklausomai nuo metų laiko. Esant labai nepalankioms oro sąlygoms užsiėmimai vyksta patalpose su skintais augalais.mokomės pažinti augalus  eglė

Kokie augalai vabzdžius ėda...>Įvairaus amžiaus vaikams ir suaugusiems. Trukmė 45 min. Grupė iki 15 žmonių. Lapkritis–balandis.
Amerikos, Eurazijos, Afrikos augalai. Pamatysite orchidėjas, kaktusus, eukaliptus, cikus, araukarijas, viksvuoles ir kitus egzotiniuose kraštuose augančius augalus. Atliksime įdomias užduotis, galėsite sodinti. Užsiėmimai vyksta šiltnamyje.

bromeliniai  callistemon

Gamtos žinutė mums Ikimokyklinio amžiaus ir pradinių klasių grupėms. Trukmė 45 min. Grupė iki 15 žmonių. Gegužė-lapkritis.Kursime koliažus iš gamtinių medžiagų, kurių prisirinksite patys VU Botanikos sode; koliažų temos gali būti: „Saugokime drugelius“, „Nelaužykime medelių“, „Švarus vanduo- sveikas žmogus“ ir kt. (galite pasiūlyti ir savo temą). Esant ypatingai nepalankioms oro sąlygoms (audrai, liūčiai ir pan.) užsiėmimai vyks patalpose su skintais augalais.

gamtos žinutė mums   

Ekologiškos daržovės ir kaip jas užaugintiPradinių klasių mokiniams. Trukmė 45 min. Grupė iki 20 žmonių. Gegužė-liepa.Sužinosite, kaip auginti ekologiškas daržoves ir kas atsitinka, kai naudojame daug cheminių medžiagų. Apžiūrėsite daržoves, kurios auga VU Botanikos sode, sodinsite patys, o pasodintus augalus galėsite parsinešti namo ir toliau auginti.

alt="kopūstas" width="370" height="246" />   daržas

Tekančios saulės šalies sodo paslaptys

Įvairaus amžiaus vaikams ir suaugusiems. Trukmė 45 min. Grupė iki 15 žmonių. Balandis-lapkritis.Tyrinėsime vienintelį Lietuvoje Sukiya stiliaus Edo periodo Tokugawa (1603 -1867) laikotarpio stiliaus japonišką sodą : simboliai, hieroglifai ir paslaptingi oranžiniai tvenkinio gyventojai bei kt. Sužinosite, kokie būna japoniški sodai ir kuo jie skiriasi nuo europietiškų, kokie skaičiai japonams neša sėkmę, kokie augalai pasodinti šiame sode, ką jie simbolizuoja, kokie mažosios architektūros elementai puošia sodą, ką simbolizuoja vanduo, akmenys, augalai, kuo japonams ypatinga gyvoji gamta. Atliksite įdomias užduotis.

japoniškas sodas  japoniškas sodas

Kaip pasigaminti klonų...Vyresnių klasių mokiniams. Trukmė 45 min. Grupė iki 10 žmonių. Sausis-kovas.Mokiniai turės galimybę savarankiškai ir padedami laboratorijos darbuotojų klonuoti augalus in vitro sąlygomis, sužinos kaip pasigaminti mitybinę terpę, pasirinkti eksplantus, juo sterilizuoti, devirusuoti, gauti in vitro kultūrą. Aptarsime kokie mikrovegetatyvinio dauginimo privalumai ir nuo ko priklauso dauginimo sėkmė, kokie yra šio dauginimo etapai, reikės dirbti kaip operacinėje.

 


Edukacinė programa lietuvių kalba, jei grupėje iki 15 žmonių (1 vnt.) - 15,00 EUR
Edukacinė programa laboratorijoje, lietuvių kalba, jei grupėje 15 ar daugiau žmonių 1 asmeniui - 2,00 EUR Edukacinė programa laboratorijoje, lietuvių kalba, jei grupėje iki 15 žmonių (1 vnt. ) - 30,00 EUR

Edukacinės programos užsakomos tik el. paštu edukacija@bs.vu.lt