Vilniaus universitetas

MENIU

Egzochorda (Exochorda)

 Stambiažiedė egzochorda - Exochorda racemosa (Lindl.) Rehd


Erškėtinų (Rosaceae) šeimos 3 - 4 m aukščio krūmas stačiomis ir kiek išlinkstančiomis pilkai rusvomis šakomis.
Lapai priešiniai, sveiki, elipsiški, pailgi ar atvirkščiai kiaušiniški, 3 - 8 cm ilgio, iki 3,5(4) cm pločio, beveik bukomis viršūnėmis. Lapo pamatas pleištiškas. Viršutinė lapo pusė plika, melsvai žalia, apatinė - blyškiai žalia.
Žiedai akinamai balti, 2,5 - 3,5(4) cm pločio, su 5 vainiklapiais, sutelkti po 6 - 10 žiedų į žiedynus - kekes šakelių viršūnėse. Įspūdingai atrodo ne tik žydėjimo metu, bet ir pumpurų fazėje, nes balti žiedų pumpurai primena perlus. Gal dėl to anglų kalba šios genties krūmai vadinami ‚perlų krūmais' - pearlbushes. Žydi gegužės pabaigoje - birželio mėn.
 
 
Plikašakė egzochorda (E. korolkowii Lavalle)
 

Vaisiai - penkiabriaunės sausos dėžutės, kuriose bręsta plokščios su skristukais sėklos. Jos subręsta žiemą. Tada dėžutės atsiveria, ir vėjas sėklas pasėja.
Tėvynė: Šiaurės Kinija. Šalčiams atspari, šalčio zona 4. Gerai auga saulėtose vietose. Dirvai nereiklus, bet labiau mėgsta silpnai rūgštinės reakcijos vidutinio drėgnumo dirvą. Tėvynėje auga šlaituose, 200 - 500 m aukštyje.
VU Botanikos sodo Dendrologijos skyriuje nuo 1978 m. auginame dar kelias egzochordų rūšis: plikašakę (E. korolkowiiLavalle), trumpakotę (E. serratifolia S. Moore),
 
 
Trumpakotė egzochorda (E. serratifolia S. Motore),
 
didžiažiedę (E. x macrantha (Lemoine) C.K. Schneid). Visos jos yra pasodintos priesmėlio dirvoje, saulėtame plote, apsaugotos nuo tiesioginių šiaurės vėjų. Sausomis vasaromis joms dirvoje trūksta drėgmės. Augalai žavi gausiu žydėjimu, kuris vidutiniškai tęsiasi 2 savaites. Jeigu orai nėra labai karšti, žydėjimas būna ilgesnis. Krūmai yra vidutiniškai 2 - 3 m aukščio ir beveik tiek pat pločio. Taigi, sodinant reikia į tai atsižvelgti. Tiesa, egzochordas galima auginti ir nedideliu medeliu, paliekant vieną ar du aukštyn kylančius stiebus. Karpymo nemėgsta. Pašalinami tik pažeistos ar ligų pakenktos šakos. Dekoratyvios šakelės su vaisiais.
Lengvai dauginama išbuvusiomis per žiemą lauke (stratifikuotomis) sėklomis.
 

G. Jurkevičienė 2004.03.15