Vilniaus universitetas

MENIU

Medetka (Calendula)

Vaistinė medetka – Calendula officinalis L.

Sinonimai: nadatka, nedetka, nagatka, negetka, nuodatka, noktelė
 
 
Vaistinė medetka – plačiai paplitęs ir noriai nuo senų laikų Lietuvoje auginamas vienametis dekoratyvinis bei vaistinis astrinių (Asteraceae Dumort., sin. graižažiedžiai (CompositaeG.)) šeimos augalas. Užauga 30-50(70) cm aukščio. Šaknis liemeninė, stipriai šakota. Stiebas vagotas, šakotas (šakojasi dažniausiai nuo pat pamato), padengtas liaukiniais plaukeliais, dėl to kiek lipnus liečiant. Lapams būdinga heterofilija: viršutinėje stiebo dalyje lapai lancetiški, lygiakraščiai, bekočiai, apatiniai lapai – kastuviški, lygiakraščiai (nors, pasitaiko ir dantytu pakraščiu), kotuoti, apaugę retais plaukeliais. Ant stiebo lapai prisitvirtinę pražangiai. Žiedai sutelkti į graižus, kuriuose liežuviški žiedai (su 2-3 danteliais viršuje) išsidėsto 2-3(4) eilėmis graižo išorėje, o centre esti vamzdiški žiedai. Graižai dažniausiai būna pavieniai, 3-5 cm skersmens, užbaigiantys šakelių ir stiebų viršūnes, tamsiai geltonos, oranžinės ar net raudonai oranžinės spalvos. Yra medetkų, žydinčių pilnaviduriais graižais. Vaisius – dėžutė.
Šie augalai yra labai gyvybingi, greitai auga. Žydi nuo birželio iki pat šalnų. Gerai auga bet kokio tipo dirvoje, gausiausiai žydi saulės atokaitoje. Auginama soduose, gėlynuose, aptinkama ir sulaukėjusių individų.
Medetkos paplitusios Centrinėje ir Pietų Europoje (ypač Viduržemio jūros regione), taip pat Artimuosiuose Rytuose.
Liaudies medicinoje gydymui naudojami džiovinti medetkų graižai (Flores Calendulae), kurie renkami periodiškai kas 2-3, vėliau, žydėjimui susilpnėjus, kas 4-5 dienas. Gausus ir nuolatinis žiedų skynimas ne tik nekenkia medetkos dekoratyvumui, bet netgi priešingai – skatina ją krauti vis naujus žiedus ir žydėti dar gausiau. Pilnavidurės medetkos taip pat puikiai tinka gydymui. Graižai skinami būtinai be žiedkočių, džiovinama ne vėliau, nei po 4-5 valandų po surinkimo (geriausia, tuojau pat), paskleidus plonu sluoksniu ant popieriaus. Džiovinti galima lauke (pavėsyje) arba patalpose bei džiovyklose, ne aukštesnėje nei 45˚C temperatūroje. Gerai išdžiovinti graižai būna oranžiniai ar geltoni, silpno kvapo, kartaus skonio.
Medetkose itin gausu karotinoidų, kurie sudaro iki 3 % sausos masės (daugiausiai aptinkama β-karoteno (iki 30 mg%), ksantinų (violaksantino, riboksantino, flavoksantino),likopino ir neolikopino. Negausiai (apie 0,02 %) randama eterinių aliejų (liežuviškuose žieduose), sakinių medžiagų (iki 3,5 %), 2-hidroksibenzenkarboksirūgšties (salicilo rūgšties), apie 6,5 % raugų, kalendulozido, apie 0,12 % kartumynų (tarp jų, kalendeno), gleivių (iki 4 %), alkaloidų, įvairių vitaminų pėdsakų. Pažymėtina, kad saulėtesnėse vietose susiformavę ir pražydę graižai turi daugiau karotinoidų ir vitaminų.
Liaudies medicinoje medetkos naudojamos jau nuo I a. prieš Kristų. Medetkos pasižymi antibakteriniu, priešuždegiminiu, regeneraciniu poveikiu. Dažniausiai naudojama spiritinė džiovintų medetkų graižų tinktūra. Susmulkinta žaliava užpilama 70 % etanoliu (santykiu 1:10), indas užsandarinamas ir retsykiais sukratomas. Po 7 dienų tinktūra nukošiama ir yra tinkama naudoti.
Sumušimai, nedideli nudegimai, alergijos, nušalimai, pūliniai gydomi pavilgais (1 arbatinis šaukštelis tinktūros sumaišomas su 1 stikline pašildyto vandens).
Medetkos tirpalu (tokiu, kaip ir gydant sumušimus) gydoma gimdos kaklelio erozija, taip pat burnos ertmės ligos (stomatitai, gingivitai, faringitai). Anginai gydyti gaminamas tirpalas skalavimui (1 arbatinis šaukštelis medetkos tinktūros sumaišoma su 200 mL vandens) ir skalaujama kas 2-3 valandas.
Medetkų tinktūra galima gydyti ir virškinamojo trakto ligas (sergant kepenų bei tulžies latakų ligomis, esant skrandžio opai), ji skatina tulžies gamybą ir išsiskyrimą. Šiais atvejais geriama po 20 lašų tinktūros 3 kartus per dieną.
Medetkų tinktūra taip pat mažina raumenų tonusą bei arterinį kraujospūdį.
Kosmetologijoje medetkų graižų vandeninė ištrauka naudojama norint suteikti šviesiems plaukams sodresnį atspalvį. Dėl baktericidinių savybių medetkų tinktūra gali būti gydomi inkštirai (ant švaraus veido dedami pavilgai (10-15 min. trukmės), pasigaminus tirpalą iš 1 valgomojo šaukšto tinktūros bei 100 mL vandens).
Iš medetkų graižų galima pasigaminti naminę veido odos priežiūros priemonę. Tuo tikslu 4 valgomieji šaukštai alyvuogių ar migdolų aliejaus pakaitinami vandens vonelėje, tada į tebešildomą aliejų suberiami 2 valgomieji šaukštai susmulkintų džiovintų medetkų graižų ir kaitinama dar 30 minučių. Galiausiai ataušinama, nukošiama ir naudojama veidui valyti.
Kulinarijoje medetkų liežuviški žiedai naudojami salotoms pagardinti, kurioms nedidelis kiekis žiedų suteikia neįprastą, pikantišką skonį. Be to, į miltelius sumaltus medetkos graižus galima barstyti ant sumuštinių. Gal ir nelabai skanu, bet žiemą tai ne tik papildys organizmui naudingų medžiagų atsargas, bet ir puikiai saugos nuo įvairių virusų.
 
Parengė R.Šiukšta, 2006-08-02