Vilniaus universitetas

MENIU

Rožynas

Rožės – gėlių karalienės ir viso gėlyno puošmena. Rožių kvapų, spalvų ir dydžių jūra - tiesiog nesibaigianti. Rožės mūsų sode pradeda skleistis nuo birželio mėn., o kai kurios rūšys ir veislės žydi net iki pat šalnų.
Dendrologinių kolekcijų grupė (iki 2011 m. buvęs Dendrologijos skyrius), kuriam priklauso Rožynas, buvo įkurta 1976 m., nuo tada ir buvo pradėtos kaupti sumedėjusių augalų: medžių, krūmų ir sumedėjusių lianų (vijoklių) kolekcijos. Augalai kolekcijoms buvo išauginami iš sėklų ar auginių, perkami ar gauti dovanų. Pirmieji medeliai ir dekoratyviniai krūmai išaugo iš sėklų ir šakelių, kurias mums dovanojo Lietuvos sodininkai, dekoratyvinių augalų kolekcionieriai, Kauno ir Latvijos botanikos sodai.
1981 m. vyr. architektė D.Juchnevičiūtė parengė parko rožių ekspozicijos projektą. Vieta ekspozicijai parinkta šalia senojo parko liepų alėjos. Ji užima 1,5 ha plotą, iš visų pusių apsupta aukštų medžių. Senajame parke rožių ekspozicija pradėta kurti 1996 m. Per visus tuos metus kolekcija augo, vienos rožių veislės pasirodė esančios ištvermingos mūsų klimato kaprizams, kitos – ne, tad jas keitė naujos veislės. Rožių sodinukai buvo įsigyti Salaspilio Botanikos sode, Latvijoje, A. Choduno rožių medelyne Lenkijoje ir Helsinkio Universiteto rožyne Suomijoje, Sibirkos rožyno Lietuvoje.
Kolekcijoje galima gėrėtis moderniomis krūminėmis rožių veislėmis tokiomis kaip 'Angela', 'Apricola', 'Charlotte'; poliantinėmis: 'Gartenfreude', 'Knirps', 'Lavander Dream', 'Amulet'. 2012 m. šią kolekciją dar papildė tokios naujos veislės, kaip: 'Alexander MacKenze', 'Arabia', 'The Piligrim', 'Felicia'. 2013 m. pasodinta 18 naujų veislių, iš jų 12 veislių - senovinės rožės. Šiuo metu rožyne auginama 141 veislė įvairių grupių rožių: modernios krūminės (39 veislės), poliantinės (5 veislės ) remontantinės (4 veislės), senovinės (75 veislių), R.rugosa hibridai (18 veislių).
Kiekvienais metais birželio arba liepos mėn. vieną penktadienį vyksta edukacinė ekskursija, kurioje visi norintys gali susipažinti su VU Botanikos sodo Rožynu, sužino daug naujo apie rožių priežiūrą bei auginimą.
Rožių kolekciją kuruoja Botanikos sodo direktoriaus pavaduotoja dendrologė Irena Noreikienė.

Paruošta pagal G. Jurkevičienės tekstą

Geltonasis erškėtis (Rosa foetida) 'Persian Yellow" ir rožė (Rosa moyesii) 'Eoss'

Tankiadyglis erškėtis (Rosa pimpenifolia) 'Papula' ir rožė (Rosa) 'Robusta'

Rožė (Rosa) 'Vick's Caprise'  ir rožė (Rosa) 'Niuts de Yong'

VU Botanikos sodo rožynas

Daugiau nuotraukų iš rožyno rasite čia: http://www.botanikos-sodas.vu.lt/gallery/Dendrologin%C4%97s-kolekcijos/rosa/38