Vilniaus universitetas

MENIU

Edukacinės programos

VU Botanikos sodo 2019 m. edukacinės ekskursijos, pamokos bei laboratoriniai darbai mokiniams Kairėnuose

(nuo 8.00 iki 12.00 ir nuo 13.00 iki 17.00 val.)

Edukacinės ekskursijos ir pamokos užsakomos el. paštu edukacija@bs.vu.lt, tel. 8 5 219 3139.

Edukacinių veiklų kainos:

  • edukacinė pamoka lietuvių klb., jei grupėje 15 ar daugiau žmonių 1 asmeniui - 1,00 Eur;
  • edukacinė pamoka lietuvių klb., jei grupėje iki 15 žmonių - 15,00 Eur;
  • edukacinė pamoka "Kaip pasigaminti klonų" lietuvių klb., jei grupėje 15 ar daugiau žmonių, 1 asmeniui - 2,00 Eur;
  • edukacinė pamoka "Kaip pasigaminti klonų" lietuvių klb., jei grupėje iki 15 žmonių - 30,00 Eur.

Kaip pasigaminti klonų

Edukacinė pamoka yra paruošta 5-ų klasių ir vyresniems moksleiviams, profesinių mokyklų mokiniams ir studentams. Trukmė –  45 min. Grupė iki 10 žmonių. Pamokos vedamos sausio – kovo mėn.

Mokiniai turės galimybę savarankiškai ir padedami laboratorijos darbuotojų klonuoti augalus in vitro sąlygomis, sužinos kaip pasigaminti mitybinę terpę, pasirinkti eksplantus, juo sterilizuoti, devirusuoti, gauti in vitro kultūrą. Aptarsime kokie mikrovegetatyvinio dauginimo privalumai ir nuo ko priklauso dauginimo sėkmė, kokie yra šio dauginimo etapai, reikės dirbti kaip operacinėje.

        

Kelionė aplink pasaulį

Kviečiame pakeliauti aplink pasaulį, virtualiai atrasti  naujas šalis, jų pinigus ir ten vešinčius žaliuosius mūsų draugus – augalus, vaizduojamus ant įvairių valstybių piniginių vienetų. Pinigai ne tik valdo pasaulį, pinigai – tai pasaulio istorijos dalis. Druska, kailiai, kriauklės, ryžiai – ko tik nenaudojo mūsų protėvai prekiaudami.  XIII amžiaus keliautojas venecijietis Markas Polas su tėčiu ir dėde apsilanko ant Ararato kalno Armėnijoje, ant kurio, sakoma, nusileidęs Nojaus laivas; Kinijoje Didžiojo Chano valdose, kur iš medžio žievės jau buvo gaminami pirmieji popieriniai pinigai... Kiekviena moneta ar banknotas – valstybės gyvenimo atspindys. Tad ką galime rasti ant Libano ar Madagaskaro monetų, o kas nupiešta ant rumuniškų ar latviškų banknotų ? Iš ko jie gaminami?  Apžiūrėsite fantastišką ir dar nematytą  monetų kolekciją, o savo botanines ir geografines žinias galėsite panaudoti protmūšyje. Šiai kelionei neprireiks nei  skėčio,  nei kepuraitės nuo saulės. Užsiėmimas vyks patalpoje. Jam pasibaigus, galėsite paklaidžioti VU Botanikos sodo takeliais, pakvėpuoti grynu oru.

 

                                      

Visi užsiėmimai, išskyrus "Kelionę aplink pasaulį", “Kaip pasigaminti klonų” bei "Kokie augalai vabzdžius ėda…” vyksta gamtoje, tad būtina turėti aprangą, tinkamą numatomoms oro sąlygoms: kepuraitę ir kitus drabužius bei avalynę saugančius nuo saulės, vėjo ar lietaus.
Praktinio darbo metu atkartosime mokslinio pažinimo etapus ir susipažinsime su 2019 m. VU botanikos sode užaugintais vaisiais. Indentifikuosime vaisius,pabandysite nustatyti kokie augalai juos brandina . Sužinosite kokie yra vaisių tipai pagal apyvaisį ir kokia vaisių bei sėklų reikšmė žmogaus gyvenime.

Gamta ir menas

Įvairaus amžiaus žmonėms. Trukmė ne mažiau kaip 1 val. Ekskursijos vyksta rugsėjo - lapkričio mėn.

Nuo 2003 metų VU Botanikos sode, Kairėnuose, vykdomas unikalus ir kol kas vienintelis Lietuvoje žemės meno projektas “Gamta ir Menas”. Šio projekto tikslas suteikti galimybę menininkams kurti gamtoje, atrasti ryšį su ja, vystyti dialogą tarp meno, gamtos, menininko ir žiūrovo.
„RYŠIAI“– tai keturioliktoji šio projekto paroda, kurioje savo darbus pristato įvairiausių sričių menininkai (keramikai, skulptoriai, tapytojai, tekstilininkai, floristai ir kt.). Didžioji dalis kūrinių yra žemės meno (Land art) darbai, kurie sukurti naudojant tik gamtines medžiagas ir aplinkos meno (Environmental art) darbai sukurti iš dirbtinų įvairių medžiagų, integruoti į tam tikrą erdvę, pritaikyti prie vietinio gamtovaizdžio.
Viską fiksuojame ir įspūdžiais dalinamės: www.facebook.com/LandArt.Lt

Žaliasis namas

Įvairaus amžiaus vaikams ir suaugusiesiems. Trukmė 45 min. Grupė iki 20 žmonių. Ekskursijos vyksta balandžio - spalio mėn.

Kaip „užsiauginti“ „Žaliąjį namą“? Vienintelis toks Lietuvoje, 2017 metais Europos sodų asociacijos (European Garden Association - "Natur in Garden" Intenational), apdovanotas Berlyne. Šio namo kūrėjai - architektas R. Palekas, o jį apželdino VU Botanikos sodo darbuotojai. Tai ne tik inovatyvi sodininkystės idėja urbanizuotoje aplinkoje, tai savaiminės Lietuvos floros džiunglės dengiančios pastato sienas, tai kvapą gniaužiančios panoramos užlipus ant stogo. Sužinosite kokia šio žaliojo pastato istorija ir sienų želdinimo nauda, kaip sukurti žaliąsias sienas bei sodą ant stogo, pasigėrėsite VU Botanikos sodo vaizdais iš paukščio skrydžio.

Plūduriuojantys ir plaukiojantys be pelekų bei irklų ir net sugebantys pasigauti grobį...

5-12 kl. moksleiviams. Trukmė 1 val. Grupė 10-15 žmonių. Edukacinės pamokos vyksta gegužės - rugsėjo mėn.

Jie moka prisitvirtinti ir yra lankstūs, auga sūriame arba gėlame, stovinčiame arba tekančiame vandenyje, plaukioja be pelekų ar irklų. Kai kurie iš jų - tikri medžiotojai, nes sugeba pasigauti grobį - kitų gyvūnėlių. Kuo vandens augalai skiriasi nuo sausumoje augančių augalų rūšių? Kurie iš jų plūduriuoja, o kurie veši panirę vandenyje? Kodėl kanadinė elodėja, atkeliavusi iš Amerikos, užkariauja vandens telkinius? Kuo minta bebrai, vandeninės žiurkės, vandens paukščiai, žuvys, vabzdžiai ? Visa tai sužinosite, būdami gamtoje ir tyrinėdami augalus VU Botanikos sodo vandens telkiniuose. Bus įdomu visiems, kas nebijo sušlapti ne tik rankų, bet ir kojų.

vandens augalai  vandens augalų pažinimas

Kelionė į praeitį: VU Botanikos sodo istorija, Kairėnų dvaro ir dvariškių istorijos

Įvairaus amžiaus vaikams ir suaugusiems. Trukmė 45 min. Grupė iki 20 žmonių.

Bet kuriuo metų laiku.VU botanikos sode keliaujame prie IV-V amžiaus kapinyno ir pilkapio, kur sužinosite ką šioje vietoje rado archeologai. Vėliau apžiūrėsite išlikusius restauruotus XIX a. pastatus: arklides, vandens malūną, vežiminę ir kt. Keliausite Kairėnų dvarvietės angliško stiliaus senojo parko takeliais, kurį XIX amžiaus garsus Lenkijos sodininkystės specialistas S.Wodzinskis įvertino kaip vieną iš 5 geriausių šio stiliaus pavyzdžių visoje buvusioje Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje. Surasime buvusių pirmųjų ir antrųjų rūmų liekanas. Sužinosite, kiek suknelių turėjo ponia Darata Marikonytė - Lopacinskienė ir ką ji veikė atokiame gamtos prieglobstyje. Galėsite nusipiešti rūmus, dvarą valdžiusių žmonių herbus, susikurti asmeninius herbus bei atlikti kitas užduotis. Esant ypatingai nepalankioms oro sąlygoms (audrai, liūčiai ir pan.) edukacinė programa vyksta VU Botanikos sodo muziejuje arba informaciniame centre (uždaroje patalpoje).


 Buvę dvaro rūmai

Mokomės pažinti augalus: lapai, žiedai, vaisiai

Įvairaus amžiaus vaikams ir suaugusiems. Trukmė 45 min. Grupė 10-15 žmonių.

Gegužė-lapkritis.Moksleiviai gauna sodo planus ir užduotis, kartu su gidu botanikos sode tyrinėja augalų lapus, žiedus ir vaisius; randa panašumus ir skirtumus, stebi, uosto ir pagal galimybes ragauja (jei augalo vaisiai valgomi), bando nustatyti koks tai augalas, kuo jis ypatingas, kuo skiriasi nuo kitų augalų, sužino kam ir kokios augalo dalys naudojamos praktiškai: pvz., pieštukų, anglių, baldų (tulpmedis, kukmedis), laivų (ąžuolas), malkų deguto (beržas), sulos (beržas, klevas), vaistų (blindė), dažų (beržo lapai), kavos (ąžuolo gilės) gamybai, agurkų raugimui (ąžuolo lapai) ir t.t. Augalai parenkami priklausomai nuo metų laiko. Esant labai nepalankioms oro sąlygoms užsiėmimai vyksta patalpose su skintais augalais.

  

 Gamtos žinutė mums

Ikimokyklinio amžiaus ir pradinių klasių grupėms. Trukmė 45 min. Grupė iki 15 žmonių. Gegužė-lapkritis.

Kursime koliažus iš gamtinių medžiagų, kurių prisirinksite patys VU Botanikos sode; koliažų temos gali būti: „Saugokime drugelius“, „Nelaužykime medelių“, „Švarus vanduo- sveikas žmogus“ ir kt. (galite pasiūlyti ir savo temą). Esant ypatingai nepalankioms oro sąlygoms (audrai, liūčiai ir pan.) užsiėmimai vyks patalpose su skintais augalais.

gamtos žinutė mums 

Ekologiškos daržovės ir kaip jas užauginti

Pradinių klasių mokiniams. Trukmė 45 min. Grupė iki 20 žmonių. Gegužė-liepa.

Sužinosite, kaip auginti ekologiškas daržoves ir kas atsitinka, kai naudojame daug cheminių medžiagų. Apžiūrėsite daržoves, kurios auga VU Botanikos sode, sodinsite patys, o pasodintus augalus galėsite parsinešti namo ir toliau auginti.

 daržas 

Tekančios saulės šalies sodo paslaptys

Įvairaus amžiaus vaikams ir suaugusiems. Trukmė 45 min. Grupė iki 15 žmonių.

Balandis-lapkritis.Tyrinėsime vienintelį Lietuvoje Sukiya stiliaus Edo periodo Tokugawa (1603 -1867) laikotarpio stiliaus japonišką sodą : simboliai, hieroglifai ir paslaptingi oranžiniai tvenkinio gyventojai bei kt. Sužinosite, kokie būna japoniški sodai ir kuo jie skiriasi nuo europietiškų, kokie skaičiai japonams neša sėkmę, kokie augalai pasodinti šiame sode, ką jie simbolizuoja, kokie mažosios architektūros elementai puošia sodą, ką simbolizuoja vanduo, akmenys, augalai, kuo japonams ypatinga gyvoji gamta. Atliksite įdomias užduotis.

japoniškas sodas  japoniškas sodas

 Gražiausi sodo žiedai ir jų paslaptys

Įvairaus amžiaus vaikams ir suaugusiems. Trukmė 45 min. Grupė iki 10-15 žmonių. Gegužė-rugsėjis.
Ieškosite ir suradę grožėsitės žolinių, sumedėjusių augalų žiedų įvairove ir spalvomis VU botanikos sodo kolekcijose, sužinosite kokie būna žiedynai, kodėl augalai žydi ir kurie iš jų nežydi, kurie žiedai smirda, o kurių kvapas primena agurkų kvapą… Pamatysite vienus iš seniausių žemėje augančius žiedinius augalus- tulpmedį , magnoliją...... Sužinosite kaip, kur ir kada galite rasti paparčio žiedą. Stebėsite, kas lanko žiedus, kieno žiedai virsta “kankorėžiais”. Atliksite įdomias užduotis.Pavasarį tyrinėsime žibuoklių, vištapienių,purienų, margučių, raktažolių, tulpių, vasarą - bijūnų, vilkdalgių, lelijų, rožių, kartuolių, astilbių, o rudenį - jurginų, kardelių, vėlyvių, chrizantemų ir kitų augalų žiedus.
Esant ypatingai nepalankioms oro sąlygoms (audrai, liūčiai ir pan.) užsiėmimai vyks patalpose su skintais augalais.

 


Edukacinės programos užsakomos el. paštu edukacija@bs.vu.lt