Vilniaus universitetas

MENIU

Dvylikadeivė (Dodecatheon)

Dvylikadeivė - Dodecatheon L.
Raktažolinių (Primulaceae Vent.) šeimos daugiametis šakniastiebinis, žolinis augalas. Paplitęs šiaurės Amerikos rytinėje ir vakarinėje dalyse. Gentyje 30 rūšių. Lietuvoje auginamos introdukuotos rūšys tik botanikos soduose ir kai kuriose individualiose sodybose. Vienos rūšys žydi gegužės, kitos - birželio - liepos mėn.
 
 

Tikroji dvylikadeivė (Dodecatheon meadia L.). paplitusi rytinėje JAV dalyje. Auga drėgnuose miškuose, prerijose. Europoje kultivuojama nuo1700 m. Augalas 45 - 85 cm aukščio. Lapai pailgai ovalūs, odiški, ilgi, stiebo pamatinėje dalyje sudaro skrotelę. Iš pamatinių lapų išauga 5-10 belapių žiedynkočių, kurių viršūnėje susiformuoja skėčio pavidalo žiedynas iš 10-25 žiedų. Žiedai rožiniai (ties pamatu balti), 2 cm skersmens, ant nusvirusių žiedkočių. Žydi gegužės - birželio mėn., apie 29 dienas. Sėklos prinoksta liepos mėn.; po to augalas nuvysta. Vaisius - cilindriška dėžutė. Žiemai nereikia pridengti.
 
 

Užsienyje auginamos ir kitokių rūšių, veislių ir hibridų dvylikadeivės, žydinčios karmino, alyvinės ir baltos spalvos žiedais. Veislės 'Alba' žiedai balti, 'Hermes' - augalai 30 cm aukščio, žiedai balti.
Sodinama nesaulėtoje vietoje, purioje ir humusingoje žemėje. Anksti pavasarį mėgsta gana drėgną, o vasarą ir žiemą sausą dirvą. Persodinant stengtis nepažeisti šaknų. Gėlynuose sodinama grupėmis po keliasdešimt augalų ( 1 m2 5 kerai). Per dvejus trejus metus kerai suželia, išauga daug žiedynstiebių ir gausiai žydi.
Dauginama sėklomis ir dalijant kerą anksti pavasarį. Geriausiai sudygsta tik ką surinktos sėklos. Sėjama vasario - kovo arba gegužės mėn. į vazonėlius, dėžutes, vėliau išpikuojama. Augalai jautrūs persodinimui ir sunkiai prigyja, todėl perkami ir parduodami kerai su visu šaknynu arba pasodinti vazonėlyje. Atsparūs ligoms ir kenkėjams.
Gėlė labai įdomi, primena ciklamenų žiedus. Žiedai tinka puokštėms.
 

Parengė dr. Danutė Dainauskaitė 2004.06.28