Vingio skyrius

VU Botanikos sodo Vingio skyriaus darbo laikas (M.K.Čiurlionio g.110):

Pirmadieniais: nedirba.
Antradienį-penktadienį nuo 11.00 iki 17.00 val.
Šeštadienį-sekmadienį nuo 11.00 iki 19.00 val.
 
Sodas Vingyje anksčiau vadinosi Augalų sistematikos ir geografijos skyriumi. Šis Vilniaus universiteto Botanikos sodo filialas renka ir augina virš 1200 pavadinimų augalų iš visų pasaulio geografinių zonų. Kolekcijose - plati augalų šeimų, genčių, rūšių ir veislių įvairovė.
Sodo Vingyje teritorijos istorija sena ir turtinga ne tik įvykiais, bet ir ilgaamžiais medžiais. Medžių ir krūmų, esančių Dendrologinėse kolekcijose, galima rasti visoje šio sodo teritorijoje, iš viso čia priskaičiuojama apie 250 pavadinimų sumedėjusių augalų. Medžiai ir krūmai atskiriems ploteliams teikia jaukumo ir didina želdinių dekoratyvumą. Ar žinote, kad čia  žydi ir dera tokie reti medžiai kaip katalpos, mandžiūrinis abrikosas, pilkasis kėnis, vakarinės tujos, graikinis riešutmedis, raudonasis ąžuolas ir kiti įdomūs augalai ? Įspūdingi japoninės kerijos ir gebenės lipikės sąžalynai, šeštą dešimtmetį skaičiuojanti alyvų alėja, daugiakamienis platanalapis klevas, amūrinis kamštenis, kurio žievė turi kelių cm storio kamštinį sluoksnį. Kiekviena rūšis turi savitų, tik jai vienai būdingų ypatybių. Rožyne gerbėjai gali gėrėtis 215 veislių rožėmis.Tai tikrai daug kaip tokiame nedideliame plote, užimančiame apie 7,5 ha.
Sode gražu visais metų laikais: šalimais teka Neris ir teikia gaivą, rytinėje pusėje – aukštas ir ilgas šlaitas, tad galima pasijusti kaip didelio kalno papėdėje. Pietų saulės niekas neužstoja, tad vasarą čia būna taip karšta, kad gali pamanyti esąs tolimuose pietų kraštuose. Šiaurės vėjus užstoja pušynas. Jokio miesto triukšmo, jokių civilizacijos kvapų, rami, tyki ir skaidri gamtos oazė.
Pavasarį sodas pražysta visomis įmanomomis svogūninių gėlių spalvomis. Šį paradą pradeda erančiai, sniegžydrės, krokai, scylės. Vėliau jį tęsia žydrės ir jacintai. Apogėjus būna, kai prasiskleidžia tulpės. Tada svečiai plūsta į sodą kaip į atlaidus ir ši šventė tęsiasi virš mėnesio. Vasarą liepos mėn. panašią šventę sukuria lelijos, o rudenį – vėlyviai ir rudeniniai krokai.
Vasarą didžiausio dėmesio taip pat susilaukia centrinėje skyriaus dalyje auginami gėlynai. Vienmetės, dvimetės ir daugiametės gražiai žydinčios gėlės yra komponuojamos su varpiniais žoliniais augalais ir taip sukuriami nepakartojami ornamentai.
Augalų sistematikos skyrius – tai tarsi žalioji klasė, kurioje galima susipažinti su 89 šeimų ir 474 genčių rūšimis. Čia neįmanoma paskubėti, ypač, jeigu norite viską apžiūrėti. Kriterijai kolekcijai kaupti yra rūšių išskirtinės morfologinės, sistematinės ir dekoratyvinės savybės. Natūraliose ir pusiau natūraliose augimvietėse priskaičiuojama apie 200 Lietuvos savaiminės floros rūšių. Tai itin vertinga kolekcija, kurią pateikia pati gamta.
Jeigu medžiai ir žolės galėtų kalbėti, jie tikrai galėtų daug papasakoti apie žmones, kurie daug metų čia triūsė, rinko kolekcijas, sodino, augino įvairiausias rūšis. Galėtų išvardinti, kiek studentų čia gilino botanines žinias, kiek ekskursantų iš visos Lietuvos atvažiuodavo pasižiūrėti žaliųjų stebuklų, kaip jie prašydavo daigelių, sėklyčių, kad galėtų papuošti savo sodybas. Šis sodas, o dabar tik skyrius, kažkada buvo tikrų tikriausias tramplinas, nuo kurio introdukuoti augalai iškeliavo į kitus Lietuvos miestus ir kaimus. Pagarba jam.

Gintarėlė Jurkevičienė
 
žiedai 
Pavasarį, kai žydi tulpės ir kitos svogūninės gėlės, Vingio sode gausu lankytojų
 
             
Vėliau savo grožį parodo ir kiti augalai. Nuotraukoje - rožė 'Leonardo da Vinci'
 

Papildomos paslaugos