Vilniaus universitetas

MENIU

Palemonas (Palemonium)

Mėlynasis palemonas - Polemonium caeruleum L.

Sinonimai - daugspėkis, šermenės, trapukai
 
Augalas 30 - 100 cm aukščio.
Šakniastiebis storas, apie 3 cm skersmens ir 5 cm ilgio, horizontalus, baltas, su kuokštinėmis šaknimis.
Stiebai vienas arba keli, statūs, nešakoti arba viršutinė dalis šakota, pliki, tik žiedyno srityje apaugę liaukiniais plaukeliais, tuščiaviduriai.
Lapai pražanginiai, sudėtiniai, ne poromis plunksniški, skroteliniai ilgakočiai, stiebiniai trumpakočiai, viršūniniai bekočiai, kiek panašūs į šermukšnio lapus.
Žiedai susitelkę šluotelės pavidalo žiedynuose, kvapūs. Vainikėlis ryškiai mėlynas, žydras, tamsiai violetinis arba baltas. Žydi gegužės- liepos mėn.
Vaisius - rutuliška, daugiasėklė trilizdė dėžutė. Sėklos trikampės, tamsiai rudos, išlenktos, su siaurais sparneliais. Sėklos pradeda bręsti po 40 - 50 dienų nuo žydėjimo pradžios.
Dauginasi sėklomis ir vegetatyviškai.
Auga šlapiose pievose, upių ir ežerų pakrantėse, krūmuose, pelkėse. Dažnesnis rytiniuose Lietuvos rajonuose, kitur retas. Saugotinas. Jo žiedai išskiria nemaža nektaro. Iš 1 ha sąžalyno bitės prirenka apie 200 kg medaus.
 
 
Augalas pavadintas graikų filosofo Palemono vardu.

Vaistams vartojamos šaknys su šakniastiebiais (Radix Palemonii). Jos kasamos rugpjūčio - rugsėjo mėn., nuvytus antžeminei augalo daliai. Iškasti šakniastiebiai greitai nuplaunami šaltu vandeniu, kad neištirptų saponiniai, perpjaunami išilgai į 2 - 4 dalis ir džiovinami gerai vėdinamoje patalpoje arba džiovykloje, ne aukštesnėje kaip 50°C temperatūroje. Išdžiuvusios šaknys turi lūžti, bet nelinkti, šakniastiebių paviršius turi išlikti pilkai rusvas, vidus - baltas, silpno kvapo, kartokas. Tinkamai laikoma žaliava nesugenda dvejus metus.
Visose augalo dalyse yra triterpeninių saponinų, ypač jų daug pirmųjų ir antrųjų metų šakniastiebiuose ir šaknyse - iki 20 - 30 proc., dervų, krakmolo, organinių rūgščių, riebalų, mineralinių ir kitų veikliųjų medžiagų.

Palemono saponinai yra puiki atsikosėjimo priemonė, ypač nuo lėtinio bronchito, nes padidina kvėpavimo takų gleivinės liaukų sekrecinę veiklą. Taip pat raminamai veikia centrinę nervų sistemą, dešimt kartų stipriau negu valerijonas. Palemono preparatai didina kraujo krešumą, mažina cholesterolio kiekį kraujyje.

Liaudies medicinoje palemono šaknų nuoviras kartu su valerijonu vartojamas nuo epilepsijos, nemigos. Tai gera raminamoji priemonė gydant neurozę ir psichines bei nervines ligas.
Sibiro gyventojai jį vartoja nuo gyvačių įgėlimo.
Mėlynojo palemono preparatai yra mažai toksiški.
 

Parengė S. Tumidaj