Vilniaus universitetas

MENIU

Naujienos

PARODA INFORMACINIAME CENTRE (MALŪNE). TASMANIJA: IEŠKANT GONDVANOS

Gondvana – superkontinentas, kurį sudarė dabartiniai Afrikos, Australijos, Antarktidos, Pietų Amerikos kontinentai ir Indijos subkontinentas. Ji susidarė maždaug prieš 750–530 mln. metų.

Kviečiame atrasti Gondvaną parodoje apie tokius augalus kaip araukarijiniai, podokarpiniai, protėjiniai ir mediniai paparčiai, kurie rado prieglobstį kai kuriuose Tasmanijos salos regionuose. Dėl ypatingų augimo sąlygų ypač vėsiuosiuose drėgnuose miškuose, kalnų drėgnose savanose, kitose unikaliose kalnų augalų bendrijose, net 10 procentų augalų Tasmanijoje yra endemikai, t. y. niekur kitur neaugančių augalų.

 

Paroda yra vienas iš VU Botanikos sodo specialistų dr. Dariaus Ryliškio ir Aidos V. Dobkevičiūtės ekspedicijos į Tasmanijos arboretumą rezultatų. Parodos tema pasirinkta ne atsitiktinai. Reliktiniai Gondvanos laikotarpio augalai domina ne tik mokslininkus. Šie augalai yra įdomūs visuomenei, nes yra raktas pažinti žemynų ir jų bioįvairovės formavimosi periodus bei etapus.

·       Lankymas (iki 2020.05.31): I-VII  11.00-17.00.

·       Paroda eksponuojama Informaciniame centre (Malūne).

·       Renginys lankytojams įsigijusiems sodo bilietą bendra tvarka.

Tasmanijos arboretumas įsikūrė šiaurinėje Tasmanijos dalyje netoli Cradle kalnų regiono. Čia jau daug metų kaupiami, saugomi ir rodomi visuomenei ne tik reliktiniai, ypatingi ir reti Tasmanijos augalai, bet ir kituose Pietų pusrutulio regionuose paplitę Gondvanos augalai. Vienas iš svarbiausių Tasmanijos arboretumo tikslų yra saugoti nykstančias ir retas medžių rūšis, dalyvauti moksliniuose tyrimuose, šviesti visuomenę ir specialistus apie šios veiklos svarbą ir rezultatus.

Vilniaus universiteto botanikos sodas (toliau – VU Botanikos sodas) ir Tasmanijos arboretumas aktyviai dalyvauja tarptautinės bendruomenės „Botanic Gardens Conservation International” (BGCI) veiklose. Šių įstaigų ir organizacijų bendradarbiavimo tikslas yra dalintis gerąja patirtimi siekiant saugoti bioįvairovę ir paveldą, dalyvauti moksliniuose tyrimuose, kaupti informaciją apie nykstančias rūšis ir bendradarbiauti formuojant kolekcijas, šviesti visuomenę apie šių veiklų svarbą.