Vilniaus universitetas

MENIU

Naujienos

APIE MAGNOLIJŲ RUDENINES STAIGMENAS

Sodo dendrologinėse kolekcijose šiandien galima stebėti, kaip gamta medžių lapus kiekvieną rytą vis gausiau spalvina, negaili daugybės spalvų ir atspalvių iš savo turtingos paletės.
Ruduo turi daugiau staigmenų. Jau daugelis pažįsta magnolijas. Tai puošniai žydintys medžiai, kurie savo gražiais žiedais džiugina lankytojus pavasarį. Tačiau keletas rūšių magnolijų gali nustebinti vasaros pabaigoje ir rudenį. Tokios magnolijos kaip plačialapė (Magnolia obovata) ir skėtinė (Magnolia tripetala) liepos pabaigoje pradeda brandinti įspūdingus sutelktinius vaisius, kurie iš tolo atrodo kaip rausvi, raudoni kankorėžiai. Šis „kankorėžis“ sudarytas iš spirališkai išsidėsčiusių lapavaisių, kuriuose yra juodos žvilgančios sėklos. Sėklas dengia raudonas, rausvas mėsingas apysėklis. Kai lapavaisiai plyšta ir atsidaro, sėklos pakimba ant ilgų pavadėlių, panašių į voratinklio gijas, o sutelktinis vaisius tampa dar labiau panašesnis į „kankorėžį“.
Taigi, lankydamiesi sode, grožėkitės ne tik jurginais, bet užeikite į dendrologinių kolekcijų ekspoziciją pamatyti, kokiais vaisiais dera magnolijos. Daugiau apie magnolijų, tinkamų auginti Lietuvos sąlygomis, kolekciją skaitykite ČIA.