Vilniaus universitetas

MENIU

Naujienos

RAŠYTOJŲ KALNELĮ ANTANINĖMS PAPUOŠĖ ŽEMĖS MENO KŪRĖJAI

Rašytojo Antano Vienuolio 140-mečio sukaktį šiemet minintis A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinis muziejus tradicinėms Antaninėms surinko brangiausius Ažupiečių turtus ir ypatingai papuošė Rašytojų kalnelį. Penktadienį, birželio 10-ąją, 16 val. 30 min. A. Vienuolio sodyboje šventė prasidės žemės meno ekspozicijos „Kodas: AV“ atidarymu. 

„Žemės menas – tai XX a. 7-ajame dešimtmetyje Jungtinėse Amerikos Valstijose užgimęs meninis judėjimas, kurį praktikavo įvairių disciplinų menininkai, kurdami gamtoje, pritaikydami savo kūrinius konkrečiam kraštovaizdžiui, kuris tapdavo neatsiejama kūrinio dalimi,“ – pasakojo pirmąkart Rašytojų kalnelyje sukurtos žemės meno ekspozicijos kuratorė vilnietė Inga Raubaitė.

Tai ji beveik dvidešimt metų Lietuvoje populiarina žemės meną, kasmet tradiciškai burdama menininkus Vilniaus universiteto Botanikos sode Kairėnuose. Tačiau šių metų vasarą jos komanda pradėjo, reziduodama Anykščiuose ir Antano Vienuolio memorialinėje sodyboje bandydama atrasti sąsajas tarp praeities ir dabarties, tarp iškilaus rašytojo kūrybos ir asmeninių patyrimų.

Lietuvos kultūros tarybos ir Anykščių rajono savivaldybės finansuojamas žemės meno projektas „Kodas: AV“ – tai unikali galimybė žemės meno pagalba pažinti Anykščių kraštą kultūriniame ir literatūriniame kontekste. Savo kūriniams menininkai naudojo gamtines ir kitas natūralias medžiagas, jų darbai įsiliejo į gamtovaizdį – Rašytojų kalnelį, siekdami sužadinti visuomenės domėjimąsi A. Vienuolio asmenybe ir kūryba. Jie skatina žiūrovą atrasti ir pažinti rašytojo kūriniuose užkoduotus ženklus.

Pasak I. Raubaitės, gamtos ir meno simbiozė tampa lyg audimo procesu, kuriame susipina autoriaus idėjos, medžiagos ir erdvė, sudarydamos bendrą harmoningą visumą. Ši ekspozicija – tai dar viena nauja kryptis, dar viena nauja koncepcija pritaikyti žemės meną gamtiniame-literatūriniame peizaže, tai dar vienas naujas žvilgsnis, atskleidžiantis žmogaus, meno ir gamtos laikinumą, bet praplečiantis meno ribas, kūrinių pagalba skatinantis kultūros prieinamumą, suteikiantis Antano Vienuolio memorialinėje sodyboje naujų, dar nematytų atspalvių.

Parodos atidaryme penktadienio popietę savo kūrinius pristatys visi kūrėjai: Greta Kardi-Kardišiūtė, Natalja Učvatova, Irina Troma (Amosova-Novikova), Audronė Sabalytė-Burbulienė ir Žilvinas Višinskas.

Antaninių svečiams Muziejus atskleis ir kitus Ažupiečių turtus – ką tik gimusį, bet šimtametę giedojimo tradiciją tęsiantį ansamblį „Ažupietės“, Anykščius nacionaliniu mastu garsinančius Ažupiečių menininkus Rimantą P. Vanagą ir Kazimierą Jakutį, po rekonstrukcijos atgimusią parodų salę ir kitas Muziejaus patalpas, dešimtis tūkstančių eksponatų saugančias.

Daugiau informacijos apie ekspoziciją

A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinio muziejaus informacija.

Žemės meno kūrėjų kasdienybė Rašytojų kalnelyje – Ingos Raubaitės nuotraukose.

  

2022 m.