KAI VOSILKOS (RUGIAGĖLĖS) ŽYDI NE VIEN TIK MĖLYNAI

Daugumai daugiamečių augalų būdingas gana trumpas žydėjimo laikotarpis, kuris trunka tik kelias savaites. Žinoma, kai kurios augalų rūšys ir veislės šios taisyklės nesilaiko, jų žydėjimo periodas gali būti ilgesnis. Siekiant gausaus ir efektingo augalų žydėjimo derėtų nepamiršti vienmečių gėlių. Šių augalų gyvavimo ciklas trunka vieną vegetacijos sezoną. Dažniausiai gyvena 2–5 mėnesius. Per šį laikotarpį augalas užauga, gausiai žydi ir stengiasi subrandinti kuo daugiau sėklų. Jei kurdami gėlyną derinsime daugiametes gėles kartu su vienmetėmis vasaros gėlėmis, tai nenutrūkstamas žydėjimo festivalis garantuotas. Galima susikurti ir  žydinčią gėlių pievą ar lysvę iš vienmečių gėlių sėklų mišinio, kuris pritrauks drugelius ir vabzdžius apdulkintojus. Žydinčia pieva galima apželdinti šlaitus ir sunkiai pasiekiamas vietas sklype, norint sukurti kuo natūralesnį gėlyną. Nuo sėjos iki žydėjimo pradžios liks trumpas laiko tarpas laukti, kol sužydės mišinys.

Vilniaus universiteto botanikos sode, taip pat galima pamatyti šiuo metu vienmečių augalų žydinčią lysvę, kuri sėjama dirvos gerinimui. Ją rasite „Jurginų kalnelyje“. Pasirinktas tik vienmečių gėlių mišinys, dėl to, jog baigus žydėjimui, būtų galima užarti ir pasėti sideratus. Šioje lysvėje galima pasigrožėti rugiagėlėmis (Centaurea cyanus), kurios ne vien tik mėlynai žydi, linais (Linum), aguonomis birulėmis (Papaver rhoeas), kosmėjomis (Cosmos), kaliforninėmis ešolcijomis (Eschscholtzia californica), ežeiniais (Echium), dviragėmis leukonijomis (Matthiola bicornis), dailiąja klarkija (Clarkia unguiculata), naktižiedėmis (Silene), bitinine facelija (Phacelia tanacetifolia), darželine rožūne (Lavatera trimestris), raugėmis (Agrostemma), vainikinėmis skaistažiedėmis (Glebionis coronaria), linažole (Linaria). Šių augalų žiedai džiugins maždaug iki rudens.

Rugiagėlės (Centaurea cyanus) kartu su pievų žolės mišiniu (raudonųjų eraičinų (Festuca rubra), daugiamečių svidrių (Lolium perenne), avinių eraičinų (Festuca ovina).

Žolinių dekoratyvinių augalų kolekcijų grupės vadovė / vyr. botaninių kolekcijų kuratorė Sandra Gataveckienė, 2022 m.