Vilniaus universitetas

MENIU

Naujienos

SODO ALYVŲ KALNO ŽIEDŲ AROMATAS KASDIEN VILIOJA VIS LABIAU

VU Botanikos sodo Alyvų kalnas ir alyvų žiedynų aromatas kasdien vis iš toliau vilioja. Likos vos kelioms dienoms iki pirmojo PIKNIKO ALYVOSE, savo grožį jau rodo baltai žydinčių paprastųjų alyvų (Syringa vulgaris) veislės.

1

Tai – olandiškoji ‘Flora 1953‘ (nuotr. 1 ir 8), pasipuošusi tuščiaviduriais, ypatingo skaistumo baltais žiedais. Savo pilnaviduriais švelniai baltais žiedais, suburtais į gražius pailgus žiedynus, dėmesį iškart atkreipia ‘Jeanne d‘Arc‘ (nuotr. 2) alyvų veislė. Ji išvesta garsiosios prancūzų Lemoine‘ų dinastijos soduose, gražiai papildo turtingą sodo alyvų kolekcijos spalvų paletę. Artimiausiomis dienomis baltažiedžiai alyvų krūmai tikrai stebins sodo lankytojus savo skaisčiu spindesiu.

2

Tuo metu ankstyvųjų hiacintinių alyvų (Syringa x hyacinthiflora) krūmai puikuojasi putliais žiedynais su jau beveik visais išsiskleidusiais žiedais. Purpuriniai ‘Royal Purple‘ veislės krūmų žiedynai, gausiai aplipę pilnaviduriais pailgais žiedais, kaitrios saulės spinduliuose jau spėjo ir kiek pablukti, o švelniai rausvų tuščiavidurių, taip pat pailgų žiedų savininkė alyvų veislė ‘Buffon‘ (nuotr. 3) saulės nebijo visai.

3

Rausvų ir melsvų atspalvių paprastųjų alyvų krūmai žydi kur kas drąsiau, jei juos lygintume su baltažiedžiais giminaičiais. Alyvų kalne iš tolo žiedynų gausa išsiskiria ‘Pavlinka‘ (nuotr. 4) – tai gudų selekcininkų išvestos veislės krūmas. Plonesnės šakos net svyra nuo pilnavidurių rausvų žiedų derliaus.

4

Žymiojo prancūzų selekcininko V. Lemoine‘o išvestai ir ne vieną tarptautinį apdovanojimą pelniusiai alyvų veislei ‘Katherine Havemeyer‘ VU Botanikos sodo Alyvų kalne priskiriami net 6 išskirtinio grožio krūmai. Rausvų pumpurų ir švelniai alyvinių atspavių prasiskleidusių pilnavidurių žiedų derinys kausto žvilgsnį. To paties V. Lemoine‘o sukurtos ‘Michel Buchner‘ (5 nuotr.) veislės pilnaviduriai alyvinės spalvos žiedai kartais susideda net iš 3 vienas kitame esančių vainikėlių, tad vainiklapių galima suskaičiuoti 12, o kartais net daugiau.

5

Sodrios tamsesnės raudonos spalvos žiedynus išauginusios paprastosios alyvos ‘President Poincare‘ (6 nuotr.) veislę irgi sukūrė Lemoine‘ų dinastija. Šios veislės žiedynai ypač dideli – iki 30 cm. aukščio, žiedai pilnaviduriai, spalvos sodrumą demonstruoja tik prasiskleidę, o vėliau tampa šviesesni. Skleidžia stiproką aromatą.

6

Šiuo metu ypač puošnūs ir ukrainiečių selekcininkų 1956 m. užregistruotos paprastųjų alyvų veislės ‘Ogni Donbassa‘ (Donbaso žiburiai) krūmai (7 nuotr.). Pilnaviduriai alyvinių atspalvių žiedai, susitelkę į tankius žiedynus, skleidžia nestiprų, nosiai malonų aromatą. 

***

VU Botanikos sodo Alyvų kalne yra sukaupta viena didžiausių Baltijos jūros valstybių regione alyvų kolekcija. Dydžiu panašią kolekciją galima aptikti tiktai Latvijoje ir Danijoje. Čia auga beveik pusė tūkstančio įvairiaspalvių krūmų, apie 170 alyvų rūšių ir veislių.

Daugelio alyvų rūšių kilmės vieta – Rytų Azija, tačiau daugiausia jų veislių yra sukurta kryžminant paprastųjų alyvų rūšies (Syringa vulgaris L.) augalus, kilusius iš Balkanų. Pastarųjų veislių daugiausia ir VU Botanikos sode, kur joms specialiai parinktas šlaitas. 

7

„Neatsitiktinai VU Botanikos sode alyvos auga ant šlaito, kuriame šie puošnūs krūmai puikiai matomi lankytojams, net žvelgiant iš tolėliau spalvingosios alyvos – tarsi ant delno. Šlaitas tinka alyvoms, nes ant jo niekada neužsistovi paviršiniai gruntiniai vandenys. 

Tarp išskirtinių sodo alyvų veislių galima paminėti ypač puošnią ukrainiečių selekcininkų sukurtą ‘Ogni Donbassa‘ (Donbaso žiburiai), pasaulyje garsaus prancūzų selekcininko V. Lemoine‘o išvestą ir ne vieną tarptautinį apdovanojimą pelniusią alyvų veislę ‘Katherine Havemeyer‘, gelsvai baltų žiedų olandų veislę ‘Primrose’ ir pirmąją pasaulyje sukurtą dvispalvius vainiklapius turinčią olandų selekcininkų veislę ‘Sensation’“, – sako VU Botanikos sodo botaninių kolekcijų kuratorius Marius Rimkevičius. 

8

Jo teigimu, alyvos nėra lepus augalas, bet priežiūros reikalauja nemažai. Krūmai smagiau auga ir žydi, kai yra tinkamai genimi, kuomet laiku apkarpomi jau peržydėję žiedynai. Trąši ir reikiamo rūgštingumo dirva, kurioje neužsilaiko drėgmė, alyvoms tinka labiausiai.