Vilniaus universitetas

MENIU

Naujienos

„ŽOLINĖK’ 23“: VU BOTANIKOS SODAS KVIEČIA ŠVĘSTI ŽOLINES IR LEISTIS Į ŽOLYNŲ PAŽINIMO KELIONĘ

Rugpjūčio 15 d. VU Botanikos sodas drauge su Lietuvos fitoterapijos asociacija jau antrus metus kviečia švęsti Žolines ir kartu leistis į žolynų pažinimo kelionę. Šventės programoje – puokštė įvairiausių renginių. VU Botanikos sodas lankytojams paruošė staigmeną – daugiau kaip 100-to skirtingų skonių ir kvapų mėtų parodą bei aromatingiausios mėtos rinkimus. Šventės lankytojų laukia Jausmės ir „Baltojo kiro“ koncertai, šurmuliuos mugė, vyks kūrybinių dirbtuvių dūzgės ir turiningos ekskursijos sode.



 

„Vasara – geriausias laikas ne tik grožėtis gamta, bet ir pažinti vaistinguosius augalus, sužinoti, kaip ir kur juos rinkti. Žolininkai ir žoliautojai pasileidžia po kalnelius, pamiškes bei paežeres ieškoti vaistažolių. O šventėje VU Botanikos sode lankytojai galės užuosti bei paragauti įvairiausių rūšių vaistingųjų augalų. Mažai kas žino, kad brangiausios vaistažolės yra rugiagėlės, šventės dalyviai susipažins ir su gausybe kitų augalų“, – sakė botanikė Živilė Lazdauskaitė, „Žolinėk’ 23“ vesianti kūrybines dirbtuves apie vaistažolių burtus.

VU Botanikos sodo kolekcijoje auginama per 180 rūšių mėtų, jų hibridų ir veislių. Su didele dalimi jų galės susipažinti šventės „Žolinėk’ 23“ dalyviai. 

„Mėtos pakeri savo išskirtiniu aromatu ir skoniu  – joms priskiriamos ir gydomosios, ir magiškos galios. Šventės parodoje eksponuosime per 100 skirtingų pavadinimų mėtų. Pipirinių mėtų hibridai ir veislės pasižymi stipriausiu aromatu – mentolio ir aštroko pipirų kvapo. Bus ir kiek lengvesnio aromato, greipfruto poskonio mėtų. Parodoje aptiksite kiek saldoko kvapo mėtų, primenančių azijietiškus aromatus. Neliks nuvilti ir mėtose mėgstantys citrusinių vaisių aromatą, o galbūt labiausiai patiks švelniai kvepianti obuolinė mėta ar slyvų aromato turinčioji? Ateikite ir būsite nustebinti“, – intriguoja „Žolinėk’ 23“ šventės mėtų parodos kuratorė, VU Botanikos sodo Vingio skyriaus vadovė Regina Juodkaitė.

Mėta ‘Dordogne’ (Mentha suaveolens ‘Dordogne’).

Renginio dalyviai turės galimybę patys pasigaminti žolelių arbatos, iš etnologės Gražinos Kadžytės išgirs netikėčiausių istorijų apie vaistažoles. Lankytojai galės įsitraukti į amatininkų dirbtuves, kur pasisems ne tik praktinių įgūdžių, bet ir gilinsis į vaistažolių savybes bei galias, kurias ypač vertino senovės lietuviai. 

Mėta ‘Norddeutsche’ 
(Mentha spicata var. crispa ‘Norddeutsche’).

Šventėje į kvapnių arbatų degustacijas pakvies senąsias tradicijas puoselėjantis Švenčionių vaistažolių fabrikas, šiemet minintis 140 metų jubiliejų. Ta proga bus atidaryta paroda, kurioje lankytojai sužinos apie permainingą fabriko istoriją, išvys unikalų nuotraukų archyvą. Šventės dalyviai galės įsiklausyti į praeities pasakojimus bei patirti, kaip tradicijos ir vertybės buvo perduodamos iš kartos į kartą.

Išsamią rugpjūčio 15-osios „Žolinėk’ 23“ programą rasite čia.