Vilniaus universitetas

MENIU

Naujienos

SODO DIDŽIAJAME ŠILTNAMYJE PRAŽYDO 6 METRŲ AUKŠČIO KILNUSIS JURGINAS!

Stebuklai būna maži ir dideli. Prie pastarųjų drąsiai priskirsime šiomis dienomis VU Botanikos sode pagaliau pražydusį „jurginų medį“ – įspūdingą beveik 6 metrų aukščio kilnųjį jurginą (Dahlia imperialis)!

Kilnusis jurginas (Dahlia imperialis).

Auginamas dideliame vazone, VU Botanikos sodo Didžiajame šiltnamyje, po daugiau nei dvejų metų priežiūros vieną darganotą lapkričio dieną jis nudžiugino mus savo švelniais žiedais. Šį kone 6 metrų augalą tikrai galėtume supainioti su kokiu nors egzotiniu medeliu – augalo grakščių žiedų kekės pakibusios prie pat įspūdingo dydžio šiltnamio lubų! 

Kilnusis jurginas (Dahlia imperialis).

Augalo žiedynai yra 10-15 cm. skersmens graižai. Kraštiniai liežuviški žiedai labai švelnūs, būna baltos arba alyvinės, rožinės spalvų. Centriniai vamzdiški žiedai – ryškiai geltoni arba oranžiniai, smulkūs.

Kybantys ant ilgų, 60-80 cm. žiedkočių žiedynai yra pakreipti į apačią, gamtoje gausiai lankomi bičių. Tačiau net ir be žiedų augalas atrodo įspūdingai. Į bambuką panašūs stori sumedėję tuščiaviduriai stiebai gali užaugti net iki 7 metrų aukščio (pasitaiko, netgi daugiau). 
 
Actekai ir kitos indėnų gentys, kurių tėvynėje auga įspūdingasis „jurginų medis“, jį vadino „acocotli“ (liet. vandens vamzdelis). Tuščiavidurius šio augalo stiebus jie naudojo kaip vamzdžius vandeniui tiekti ir kaip indus vandeniui laikyti medžioklės ar žygio metu.

Šalyse, kuriose vyrauja tropinis ir subtropinis klimatas, kilnusis jurginas auginamas parkuose ir soduose. Norint sukurti gražų kerą ir sutankinti augalą, jis genimas kelis kartus per sezoną. Per žiemą „jurginų medis“ sunyksta, o pavasarį vėl atgyja, greitai auga ir vėl tampa didingu. Patikėti, kad šis milžinas – jurginas, hibridinių veislių tėvas, daugeliui tikrai nelengva.

Informacija apie kilnųjį jurginą pasidalijo VU Botanikos sodo Žolinių dekoratyvių augalų kolekcijų kuratorė Lidija Radevičiūtė.