Vilniaus universitetas

MENIU

Žemuogė (Fragaria)

Lotyniškai fragrare reiškia kvepėti, fraga - žemuogė. Kas neprisimena iš savo vaikystės raudonais karoliukais nubertų įkaitusių šlaitų, ant smilgos suvertų kvapnių uogų. Dažniausiai miškuose ir pievose galime rasti paprastąją žemuogę (Fragaria vesca L.) , rečiau - aukštąją žemuogę (Fragaria moschata(Duchesne) Weston).

Archeologai mano, kad žemuoges žmonės naudojo jau neolito laikais skausmui malšinti. Augalas minimas senovės graikų ir romėnų raštuose. Europos soduose šios genties augalai, kurių yra apie 30 rūšių, kultivuojami jau nuo XIII amžiaus. 1368 metais Prancūzijos karalius savo sodininkui liepė pasodinti 1200 žemuogių karališkajame sode Luvre, Paryžiuje.

Braškė, arba ananasinė žemuogė (F. ananassa), plačiai auginama daržuose . Hibridinė rūšis gauta XVIII amžiuje sukryžminus čilinę žemuogę (F. chiloensis) su virginine žemuoge (F. virginiana). Abi rūšys auga Amerikoje ir atkeliavo į Europą ispanų kolonialistų dėka. Dabar sodininkai augina gausybę braškių veislių.
Fragaria genties augalai - daugiametės žolės su pamatinių lapų skrotele ir ilgais , šliaužiančiais, įsišaknijančiais ūgliais (palaipomis), liaudiškai vadinamais "ūsais". Lapai trilapiai, pakraštėliai pjūkliški. Žydi gegužės - birželio mėn. Žiedai balti su penkialapiu patauriu, kuokeliai ir piestelė geltoni. Žiedsostis augalui peržydėjus virsta netikra uoga, jo paviršiuje atsiranda daug smulkių riešutėlių. Nunokusios "uogos" raudonos.
Dauginasi šliaužiančiais ūgliais, sėklomis. Taip pat in vitro sąlygomis. Tereikia pasigaminti Murashig, Skoog ( MS,1962m) maitinamąją terpę ir izoliuoti jaunų daigų arba ūsų augimo kūgelius, juos pasterilinti. Eksplantus geriau imti esant sausam orui, tada jie mažiau užkrėsti mikroorganizmais. Per pirmąsias tris- šešias savaites eksplantai ant maitinamosios terpės tįsta. Kai kultūra stabilizuojasi, pradedamas dauginimas naudojant MS maitinamąją terpę su 6-benzilaminopurinu (BAP). Įšaknijimui tinka indolil- 3-sviestinė rūgštis(ISR). Adaptacija nesterilioje aplinkoje vykdoma aukštoje santykinėje drėgmėje.
Pavasarį ir vasarą daugeliui nemalonu dėl ant veido atsiradusių strazdanų ir pigmentinių dėmių. Čia jums padės žemuogės, kurios naudojamos kremo nuo strazdanų gamybai. Sudžiovintos uogos ir lapai, patartina skinti kuo jaunesnius lapus, puikiai tiks kartu su aviečių lapais kvapnioms arbatoms.
Na, o nuskintas uogas, suvalgome tuoj pat, galime užšaldyti arba sutrinti su cukrumi ir laikyti šaldytuve. Labai skanu!
 

Rasa Ryliškienė 2005-04-22