Vilniaus universitetas

MENIU

Alksnotis (Clethra)

Clethra alnifolia L. - tikrasis alksnotis
Ši rūšis priklauso Clethraceae šeimai, savaime auga Šiaurės Amerikos
pietrytinėje dalyje, pakrančių teritorijose, o jos giminaitė - C. acuminata Michx. (paprastasis alksnotis) ten pat, tik jau kalnuose. Dar keletas rūšių sutinkama pietryčių Azijoje (dėl jų skaičiaus autoriai nesutaria), 1 rūšis - Clethra arborea Aiton- Madeiros saloje.
Daugiastiebis krūmas, stačiomis šakomis, lygia žieve. Tėvynėje auga krūmų tankumynuose greta su Rhododendron canescens ir Vaccinium ashei. Retai būna aukštesnis negu 1,2 m aukščio, nors įvairūs šaltiniai mini 0,9 - 1,8 metrų aukštį. Sutinkamas saulėtose arba pusiau pavėsingose vietose, vandens telkinių pakrantėse, silpnai rūgščiose dirvose, pelkėse, durpynuose ir aukštumose, kur dirvožemyje esama jūrinių nuosėdų. Augalo atsparumas šalčiams: auga 4 - 9 šalčio zonose. Ligų ir kenkėjų nepastebėta.
Lapai tamsiai žali, atvirkščiai kiaušiniški, pjūklišku pakraščiu., 4 - 10 cm ilgio, 2 - 4 cm pločio. Rudenį gražiai pagelsta, dekoratyvūs. Žiedai smulkūs, sutelkti į tankius viršūninius iki 15 cm ilgio ir 2 cm skersmens cilindriškus žiedynus. Išauga ant einamų metų šakelių viršūnių. Balti arba nežymiai rožinio atspalvio, kvapūs. Žydi liepos rugpjūčio mėnesį. Juos gausiai lanko drugeliai ir bitės. Vaisiai - sausos dėžutės su sėklomis, ant šakelių išsilaiko beveik per visą žiemą, tad augalą galima lengvai apibūdinti ir nesant žiedų.
Sėklas lesa paukščiai.
Tikrasis alksnotis auginamas Dendrologijos skyriuje nuo 1995 metų. Pasodintas lengvoje priesmėlio dirvoje, saulėtoje vietoje, rabatėje prie alpinariumo. Krūmo aukštis siekia 0,7 - 0,8 metro, skersmuo - apie 0,6 m. Jaunas augalas buvo jautresnis sausrai ir šiek tiek skurdo. Persodintas į dabartinę vietą, sustiprėjo ir 2009 m. rugpjūtyje jis pagaliau gausiai pražydo, matyt, dėl palankių rūšiai pastarųjų žiemų. Nors pavienių žiedų būta ir ankstesniais metais, įspūdžio nedarė. Taigi, buvo labai malonu sulaukti gausybės žiedų. Vaisių, betgi, nesubrandino. Ką pamatysime po šios ypatingai šaltos žiemos, bus aišku pavasarį. Guodžia tai, kad sniego labai daug ir augalų šaknys apsaugotos nuo šalčių.
Rūšis dekoratyvi. Rekomenduojama auginti prie vandens telkinių sodybose - fontanų, baseinų, tvenkinėlių, nedidelių upelių. Taip pat tinka laisvai augančioms, nekarpomoms gyvatvorėms, nes niekada neviršija 1,8 m aukščio, kompozicijose su rododendrais ar daugiametėmis gėlėmis. Gali būti auginamas parkuose, eroduotoms vietoms sustiprinti. Pažymima, kad gausiai laistomas augalas išauga labiau šakotas ir aukštesnis. Nauja Lietuveje ir perspektyvi dekoratyvinėje sodininkystėje rūšis. Yra žinomos kelios šios rūšies veislės.


G. Jurkevičienė     2010-02-04