Vilniaus universitetas

MENIU

Aralija (Aralia)

Kaliforninė aralija – Aralia californica S. Wats.

Aralijinių – Araliaceae šeimos rūšis.
Tėvynė: Šiaurės Amerikos vakarinė dalis – Kalifornija ir pietvakarių Oregonas. Sutinkama drėgnose teritorijose.
Lapus metantis, žiemą sunykstantis daugiametis žolinis augalas, išaugantis iki 2 – 3 m aukščio. Stiebų daug, jų kiekvieną pavasarį išauga vis daugiau, nes augalas kasmet išaugina šaknines atžalas. Stiebai stori, 2 – 3 cm skersmens, todėl labiau panašus į krūmą negu į žolinį.
Lapai žali, sudėtiniai – plunksniški, dideli – iki 1 – 2 m ilgio, ir iki 1 m pločio. Lapeliai 15 – 30 cm ilgio, 7 – 15 cm pločio.
Žiedai žalsvai balti, smulkūs, 2 – 3 mm skersmens, sutelkti į sudėtinius 30 – 45 cm skersmens skėčius, išaugančius stiebų viršūnėse.


Vaisiai smulkūs, 3 – 5 mm skersmens, juodai purpurinės ar purpurinės uogelės. Kiekvienoje jų subręsta po 3 – 5 sėklas.


VU Botanikos sodo Dendrologijos skyriuje auginama nuo 1991 metų. Iš pradžių buvo auginama priesmėlio žemėje šlaite greta kitų augalų. Kai pastebėjome, jog augalas ėmė stelbti šalia pasodintas kitas rūšis, kaliforninę araliją iškėlėme į kitą vietą. Ji pasodinta lysvelėje, atviroje vietoje kaip akcentas. Pirmus antrus metus augimo greitis buvo lėtas, bet vėliau augalas taip sustiprėjo, kad kasmet pasiekia aprašomą ūgį, žydi ir dera. Be to, išleidžia ūglius jau už lysvelės ribų, tad tenka juos šalinti.
Rūšis tinkama auginti didesnėse erdvėse. Įspūdingo dydžio lapai, dekoratyvūs ažūriniai žiedynai ir vaisynai – tai šio žolinio augalo privalumai. Dirvai nereiklus, ligų ir kenkėjų nepastebėta.

G. Jurkevičienė, fotografija autorės 2010-02-11