Vilniaus universitetas

MENIU

Trisparnis (Tripterygium)

Regelio trisparnis – Tripterygium regelii Sprague et Takeda

Smaugikinių (Celastraceae) šeimos rūšis.
Tėvynė: temperatinė Azija – Šiaurrytinė Kinija, Japonija ir Korėja. Šalčio zona: 4-7.
Sumedėjusi, lapus metanti liana, tėvynėje pakylanti į 10 m aukštį. Kol jauni, augalai auga krūmu ir tik vėliau ima kilti atramomis aukštyn apsivyniodami savo rausvai rudais stiebais. Žievė nelygi.
Lapai pražanginiai, kiaušiniški arba plačiai kiaušiniški iki ovalinių ar elipsiškų, stambūs – 8 – 13(15) cm ilgio ir 3(5) – 7(8) cm pločio, plaukuota pagrindine lapo gysla; viršutinė lapo pusė tamsiai žalia, apatinė – šviesesnė; lapai dantytais kraštais, pailgai nusmailėję. Rudenį pagelsta, bet nėra dekoratyvūs.
Žiedai smulkūs, balkšvi ar žalsvai balti, jų daug, sutelkti į viršūnines rusvai plaukuotas 15 – 25(30) cm ilgio kekes. Žydi birželio – liepos mėn., jų kvapas primena šviežią šieną.
Vaisius – trisparnė dėžutė, kuri pradžioje būna žalia, vėliau – rausva. Subrendusi tampa gelsvai ruda arba ruda. Savo išvaizda šiek tiek primena hortenzijų vaisius. Labai ilgai išsilaiko ant šakų. Vaisių kekės dekotartyvios.


Rūšis nereikli dirvai, mėgsta saulėtą vietą, tada gausiau žydi ir dera. Augalas nuodingas. Giminingos rūšys tėvynėje yra plačiai naudojamos įvairių vaistų gamyboje.
VU botanikos sodo Dendrologijos skyriaus lianų kolekcijoje yra auginamas nuo 1992 metų. Vienos sėklos yra gautos iš Tolimųjų Rytų, Vladivostoko botanikos sodo, kitos - iš Suomijos, Turku universiteto botanikos sodo. Augalai gerai auga, ypač pirmojo pavyzdžio. Pasodinti pusiau pavėsyje. Jų aukštis yra apie 3 m. Kadangi aukštesnių atramų nėra, kasmet augalo ūgliai yra patrumpinami. Geriausia būtų šią rūšį auginti greta medžių, prie natūralios atramos, tada ji galėtų parodyti savo grožį. Keli egzemplioriai, auginami kitoje kolekcijoje, atviroje vietoje, yra išauginti iš sėklų, kurios buvo surinktos 1986 metais ekspedicijos Tolimuosiuose Rytuose metu. Jie auga labiau krūmu, nei liana, bet gausiau žydi ir dera.
Pastebėjome, kad dėl intensyvaus augimo pavasarį, ūgliai nebespėja prisiglausti prie atramos, tarsi „pasiklysta“ Todėl būtina juos bent dviejose vietose pririšti, nukreipiant aukštyn.
Aš asmeniškai pirmą kartą Regelio trisparnį pamačiau augantį K. Kaltenio Skinderiškio dendroparke. Kai šeimininkas tada dar jauniems dendrologams parodė šią lianą, mums užgniaužė kvapą: augančių medžių viršūnėse pamatėme keistus ir nematytus iki tol vaisynus. Jie brendo 8 – 10 m aukštyje. Buvo įspūdinga.
Šią lianą galima auginti bet kokiame parke, patartina prie savaiminio medžio, arba prie aukštos atramos. Gausi lapija teikia pavėsį, o gausūs spalvingi vaisynai yra dekoratyvūs.

G. Jurkevičienė, fotografija autorės                   2010-02-11