Saulėtoje vietoje augančių žolinių dekoratyvinių augalų kolekcija

Kintančio klimato akivaizdoje sausra ir sezonams nebūdingi karšti orai tampa kasdienybe. Šių svyravimų sukeltas pasekmes gamtoje pastebėti nesunku. Siekiant išgyventi ekstremaliomis aplinkos sąlygomis, žoliniai augalai kinta morfologiškai, kad galėtų išgyventi didžiausias sezonines sausras. Visiškoje saulėkaitoje augantys augalai susitelkia į tankius kerus, kad prarastų mažiau šilumos[WU1] . Prisitaiko ir augalo dalys: lapai tampa dygūs, siauri, visžaliai, pilkšvo atspalvio; nedaug vandens išgarina ir odiškus lapus turintys augalai. Jie gali būti gausiai apaugę pilkšvais arba žilais plaukeliais, pastarieji reflektuoja saulės spindulius ir lapai neįkaista, arba plaukelių tankus veltinis apsaugo lapus nuo vandens išgaravimo, kai trūksta kritulių. Šie bei kiti augalų prisitaikymo mechanizmai tampa svarbia savybe, lemiančia augalo išgyvenamumą šiltėjant klimatui. Vilniaus universiteto botanikos sode Kairėnuose bus sukaupta dekoratyviausių saulėtoje vietoje augančių žolinių augalų bei jų morfologinės įvairovės pavyzdžių kolekcija. Todėl 2020 m. pradėjome formuoti šią siauro ekologinio pritaikymo augalų ekspoziciją.

IŠSAMUS KOLEKCIJOS PRISTATYMAS

Didysis eremūras  (Eremurus robustus Regel)

Daugiametis augalas, užaugantis iki 200 cm. Kero plotis siekia 40–60 cm. Žiedynkotis belapis. Augalo mėsingos šaknys neįprastos formos, išsišakoja į skirtingas puses, lengvai lūžtančios. Pavasarį iš centrinio stambaus pumpuro išauga lapai, o vėliau – ir labai ilgas žiedkotis.

Žydi V–VII mėn.

Smulkūs žiedai sutelkti į ilgus stačius žiedynus. Žiedeliai skleidžiasi paeiliui, nuo apačios į viršų, jie susitelkę į kekes,  gelsvai pastelinės spalvos, su geltona centrine žiedo dalimi. Jeigu žiedynai paliekami, sėklos subręsta maždaug po 2 mėnesių. Rudenį sėjama tiesiai į lysvę. Sėjinukai pražysta po 4–6 metų. Dauginti galima ir dalijant kerą (kas 2–3 metus). Jeigu eremūrai keletą metų nežydi, gali būti, jog pūva šaknys, augalui trūksta saulės, pumpurus pakando vėlyvos šalnos. Rudenį būtina pridengti 15 cm durpių sluoksniu ir eglių šakomis (pavasarį būtina nuimti).

Kalninė opuncija (Opuntia phaeacantha Engelm.)

Opuncijų stiebai pailgi, ilgais spygliais. Susideda iš pailgų kiaušiniškų narelių. Pastarieji 10–15 cm ilgio, su daug dyglių.

Rudenį, atvėsus orams, stiebai susiraukšlėja, gulasi ant žemės, pavasarį vėl pasikelia. Ant senesnių nei dveji metai senumo narelių išauga geltoni su oranžiniu centru žiedai. Šaknys paviršinės. Augalai nedengiami. Dauginama įsišaknijusiais nareliais, sėklomis. Sodinukus vasaros viduryje pasodinti į nuolatinę vietą. Tai itin nereiklūs kaktusai, kuriems užtenka minimalios priežiūros, tik reikia tinkamai parinkti augimo vietą: kuo didesnėje saulėkaitoje.

Geriausia tinka alpinariumo pietinė kryptis, kad kuo greičiau pasišalintų drėgmė.

Gajoji anksta (Draba aizoides L.) 'Improved Napoleon'

Daugiametis skrotelinis augalas. Užauga iki 5–10 cm, sudaro tamsiai žalias, apvalias skroteles. Lapai visus metus išlieka tamsiai žali. Stiebas belapis. Žiedai ryškiai geltoni, sutelkti mažuose skėčiuose (po 4–18).

Žydi IV–V mėn. Pakartotinai, tačiau negausiai sužysta VIII mėn.

Šaknų sistema – liemeninė, mažai šakota. Tai saulėtą vietą mėgstantis augalas, labiausiai tinkama lengva, karbonatinga dirva. Jautrus drėgmės pertekliui žiemą ir ilgesniam užtvindymui pavasarį. Persodinamas rugpjūčio pabaigoje – rugsėjo mėnesį. Dauginamas sėklomis, kerelio dalimis ir skrotelėmis. Dėl ankstaus ir ryškaus žiedų žydėjimo rekomenduojama auginti alpinariumuose. Dioskoridas pavadino augalą draba dėl deginančių sulčių.

Eukomis (Eucomis comosa (Houtt.) Wehrh.))

Daugiametis, žolinis, svogūninis augalas. Užauga iki 60 cm aukščio. Stiebai cilindriški, žali. Lapai žali, gausūs, apatiniai kardiškos formos, iki 50 cm ilgio, 6 cm pločio. Svogūnas stambus, kiaušiniškos formos, šaknys išsidėsčiusios svogūno dugne. Žiedai kreminės spalvos, smulkūs, žvaigždiški, sutelkti tankiame, maždaug 30 cm aukščio, cilindro formos žiedyne, kurio viršūnėje – lapų karūnėlė.

Žydi VII–VIII mėn. maždaug 20 dienų.

Geriausiai auga šiltose, gerai apšviestose vietose. Mėgsta purius, lengvos granuliometrinės sudėties, neįmirkusius dirvožemius. Sėklos sėjamos dėžutėse, patalpose pavasarį ar rudenį, pražysta 3-aisiais metais. Labai jautrūs žemoms temperatūroms: rudenį, atvėsus iki 5–7˚C šilumos, reikia iškasti svogūnėlius ir laikyti 5–10˚C temperatūros patalpose.