Vilniaus universitetas

MENIU

Kardeliai žiemą

Kardelių gumbasvogūnių laikymas žiemos metu

Kardelis (Gladiolus L.) - daugiametis, lauke nežiemojantis gumbasvogūninis, skynimui tinkamas augalas. Kardelių tėvynė - Pietų Europa, Pietų ir Vidurio Afrika, Mažoji ir Vidurio Azija, kur žinomos 255 jų rūšys. Laikui bėgant iš savaime paplitusių, bei kultivuojamų rūšių selekcijos būdu buvo išvestos naujos kardelių veislės. Pasaulyje sukurta keliolika tūkstančių kardelių veislių. Kardelis patenka į penkių populiariausių pasaulyje skinti tinkančių augalų sąrašą. Jie vertinami dėl žiedų spalvų įvairovės, palyginti nesudėtingo auginimo, spartaus dauginimosi. Žiedų spalvų paletė labai plati - nuo sniego baltumo iki tamsiai rudos spalvos.

‘Paparčio Žiedas’ (aut. P. Ciplijauskas)

Pats laikas būtų dabar patikrinti kaip jie žiemoja. Žiemos metu jie laikomi sausose dėžutėse, ne storiau kaip dviem sluoksniais. Oro temperatūra +4 - +6 laipsniai, 60-70 procentų santykinė oro drėgmė. Gumbapumpuriai laikomi 2-3 laipsniais žemesnėje temperatūroje, drėgnesnėje patalpoje. Temperatūra patalpoje gali keistis ne daugiau kaip 10 laipsnių, kitaip gumbasvogūniai per anksti sudygsta. Labai sunku gumbasvogūnius išlaikyti gyvenamose patalpose arba daugiaaukščių namų rūsiuose, kur temperatūra žiemą būna aukštoka. Mažus gumbasvogūnius galima laikyti susluoksniuotus su sausu smėliu arba parafinuotus. Likus 15-20 dienų iki sodinimo, tempetatūra patalpoje pakeliama iki 12-15 laipsnių. Taip gumbasvogūniai pasiruošia dygimui. Turint nedidelį kiekį galima laikyti ir šaldytuvo apatinėje lentynoje įdėjus į popierinius maišelius.

Kardelių laikymas sandėliuose

Jeigu būtina greičiau pasidauginti veislę, galima dalinti gumbasvogūnį arba sodinti jį dugneliu į viršų, t. Y. Šaknimis į viršų. Iš pavasarį pasodinto gumbasvogūnio rudenį išauga 1 - 3 (kartais ir daugiau) pakeičiamųjų gumbasvogūnių ir nemažai gumbapumpurių. Gražesnių stambiažiedžių veislių kardelių gumbasvogūniai išaugina visai nedaug gumbapumpurių, norint jų greičiau prisiauginti, gumbasvogūniai prieš sodinant vertikaliai supjaustomi į 2-4 dalis, kad kiekviena turėtų po pumpurą. Gumbasvogūniai tinka sodinti penkis metus, vėliau aptinkami išsigimimo (senėjimo) požymiai. Išaugantys iš gumbasvogūnių kardeliai pražysta vėliau, jų žiedai mažesni, mažiau užaugina gumbapumpurių. Sandėliavimo metu (žiemą) gumbasvogūniai žūsta greičiau. Geriausios kokybės (suformuojantys žydinti žiedyną), gražiausi iš gumbasvogūnių tie, kurių diametras 3 - 4 cm, o dugnelio diametras nesiekia 1,5 cm.

Kardelių gumbasvogūnių sodinimo būdai

Parengė dr. G. Indrišiūnaitė