Vilniaus universitetas

MENIU

Naujienos

PAŽINTINIS RENGINYS AGRASTAI

Liepos 17 d., PENKTADIENĮ, 17 val. pažintinį ir DEGUSTACINĮ renginį AGRASTAI veda pomologinio skyriaus vadovas Edvardas Meidus VU Botanikos sode Kairėnuose.

Renginio dalyviai galės aplankyti Botanikos sodo lankytojams uždarą pomologijos skyrių. Agrastai paplitę Europoje, Azijoje, Šiaurės Amerikoje, Šiaurės Afrikoje. Šių augalų vaisiai, lapai, pumpurai vartojami maisto pramonėje, farmacijoje, kosmetologijoje. Kadangi selekcijos mokslas žengia į priekį ir pritaikomi vis naujesni mokslo pasiekimai, tam reikalinga ir augalų genetinė įvairovė. VU Botanikos sode yra kaupiama šios genties augalų kolekcija, siekiant surinkti vardines lietuviškas veisles bei vertingiausius lietuviškus hibridus, atspindinčius Lietuvoje vykdytą selekcijos istoriją, o taip pat užsieninės kilmės veisles, pasižyminčias vertingomis ūkinėmis ir biologinėmis savybėmis. Taip pat siekiama surinkti serbentų ir agrastų pavyzdžių kolekciją, reprezentuojančią šios genties rūšinę įvairovę.

1974 m. įkūrus VU Botanikos sodą Kairėnuose, į jį buvo pakviestas dirbti žinomas agrastų ir serbentų selekcininkas dr. A. Ryliškis. Prieš pradėdamas dirbti sode, jis darbavosi Vytėnų atramos punkte – Rojuje, Ignalinos raj. 1975 m. VU Botanikos sode Eksperimentinės pomologijos skyriuje buvo pasodinti pirmieji serbentų genties augalai. Dalis serbentų ir agrastų kolekcijos į VU Botanikos sodą buvo pervežta iš Rojaus. Kupinas naujų idėjų selekcininkas su kolegomis rinko įvairių pogenčių serbentų ir agrastų rūšis, kultūrines veisles, kryžmino jas. Iš visos tuometinės Sovietų Sąjungos plaukė laiškai su sėklomis ir siuntiniai su sodinukais. Kasmet buvo išauginama tūkstančiai sėjinukų. Kruopštaus ir atkaklaus darbo dėka 1984 m. buvo sukurtos 6 juodųjų serbentų veislės, o po kelių metų – ir 6 naujos agrastų veislės.

Kviečiame susipažinti su agrastų kolekcija. 

Dalyvių skaičius - 15 asmenų.

Renginio kaina 2 EUR įsigijus lankytojo bilietą (+4 EUR, o senjorams, studentams, mokiniams +2 EUR). 

Grupė renkasi 17 val. prie VU Botanikos sodo Kairėnuose pagrindinės kasos, Kairėnų g. 43.

BŪTINA REGISTRUOTIS  el. paštu hbu@bs.vu.lt nurodant vardą, dalyvių skaičių, kontaktus.