Vilniaus universitetas

MENIU

Naujienos

VU BOTANIKOS SODE ŽYDI TARVIDŲ ŠEIMOS SUKURTOS RAKTAŽOLIŲ VEISLĖS

Raktažolė (Primula) yra viena iš populiariausių ir dažniausiai auginamų pavasarinių gėlių visame pasaulyje. Raktažolių žydėjimu galima mėgautis nuo ankstyvo pavasario iki vidurvasario.

1

Šiuo metu VU Botanikos sode tarp didelės įvairovės augalų žydi ir selekcininkų-kolekcininkų Emilijos ir Jono-Evaldo Tarvidų išvestos raktažolių veislės: paprastoji raktažolė (Primula vulgaris) 'Aušrutė' (nuotr. 2), 'Augūnė' (nuotr. 4), 'Švelnė', 'Brangutė' (nuotr. 3), 'Pirmūnė', ‘Raudūnė’ (nuotr. 1).

2

Retam gėlininkystė tampa viso gyvenimu varikliu, bet Tarvidų šeimai nutiko būtent taip. Viena iš jų selekcijos krypčių buvo raktažolių hibridizacija. Tarvidai sukūrė lietuviškas lauko raktažolių (Primula vulgaris x Primula elatior) veisles.

 

3

Jau tris dešimtmečius jų sukurtos raktažolių veislės auginamos VU Botanikos sode, Žolinių dekoratyvių augalų grupės kolekcijose. 

4

15 perspektyviausių raktažolių veislių buvo įtrauktos į Augalų nacionalinius genetinius išteklius, jos yra saugomos. VU Botanikos sodas yra vienintelė vieta, kur galima šias raktažoles išvysti. Tad kviečiame pamatyti savo akimis!

Pasakojimu apie raktažoles pasidalijo VU Botanikos sodo vyresnioji botaninių kolekcijų kuratorė Sandra Gataveckienė.