Vilniaus universitetas

MENIU

Naujienos

PAŽINTIS SU EPIFITAIS. KOKIE TAI AUGALAI IR KAIP JUOS AUGINTI? (REGISTRACIJA Į RENGINĮ)

Sausio 20 d., nuo 11 val. kviečiame Jus į pažintinį renginį sodo Didžiajame šiltnamyje – „Pažintis su epifitais. Kokie tai augalai ir kaip juos auginti?“, kurį ves VU Botanikos sodo uždaro grunto augalų kolekcijų kuratorė Teresė Jokšienė.

Didžiajame šiltnamyje yra apie 300 pavadinimų epifitinių augalų. Tarp jų yra kaktusų, fikusų, begonijų. Vis dėlto pasaulyje, taip pat ir pas mus, daugiausiai epifitų yra tarp gegužraibinių ir bromelijinių šeimos augalų. Vaikščiodami po šiltnamį aptarsime ir gėrėsimės epifitų gebėjimu prisitaikyti prie kitokių sąlygų, pasikalbėsime apie būdus, kaip mes savo kambariuose galime šiems išskirtiniams augalams suteikti galimybę vešėti. 

Elninis plačragis
(Platycerium bifurcatum)
Tilandsija (Tillandsia sp)

Žinome, kad drėgnuosiuose atogrąžų miškuose augalai bujoja šaknimis nesiekdami žemės paviršiaus. Kam tos šaknys reikalingos, jei aplinkos santykinis oro drėgnis siekia 90-95 procentus ir vandenį galima pasiimti iš tiesiai iš oro? 

Tokiose šiltose, drėgnose vietose daug augalų norėtų įsikurti. Deja, ne visiems pakanka šviesos, nes tankiai suvešėjusių medžių šakos uždengia saulę ir žemės paviršių pasiekia vos ketvirtadalis saulės spindulių. Todėl mažesnieji augalai įsigudrino ,,sulipti“ į medžius ir apsigyveno jų viršūnėse. 

O kiti, pavyzdžiui, filodendrai, monsteros, sukiliai pradeda savo gyvenimą žemėje, bet augdami stiebais ,,prisiklijuoja“ prie medžių kamienų ir labai greitai lipa aukštyn. O kai jau pasiekia viršūnes, nutraukia ryšį su žeme ir visą maistą bei vandenį ima iš oro. 

Tokie augalai ir vadinami epifitais. Epifitai beveik nežaloja medžių, ant kurių įsikuria, nes maistu pasirūpina patys.

KUR, KADA: sausio 20 d. renkamos trys lankytojų grupės: nuo 11.00 val., nuo 12:30 val. ir nuo 14 valandos. Lankytojai renkasi 15 min. prieš renginį prie VU Botanikos sodo pagrindinės kasos (Kairėnų g. 43, Vilnius).
IŠANKSTINĖ REGISTRACIJA: būtina šiuo el. paštu daiva.krutuliene@bs.vu.lt
BILIETAI: įėjimas į renginį – įsigijus sodo lankytojo bilietą, pažintinis renginys – nemokamas (augalų kuratorių dovana sodo lankytojams).