PIRMIEJI PAVASARIO ŽIEDAI SODO ALPINIŲ AUGALŲ KOLEKCIJOJE

Nors lauke dar vėsoka, pirmuosius pavasario žiedus VU Botanikos sodo Alpinių augalų kolekcijoje jau galite aptikti. Grakščiais baltais varpeliais su nedidele žalsva dėme puikuojasi baltoji snieguolė (Galanthus nivalis), amarilinių šeimos daugiametė svogūninė gėlė. Lietuvoje šios gėlės mylimos ir auginamos darželiuose nuo seno, senuose parkuose jų galima aptikti ir sulaukėjusių. Snieguolės gražiai vadintos sniego kankaliukais, ledinikėmis, ledlelijytėmis ir kt.

Baltoji snieguolė savaime auga Vidurio ir Pietų Europoje, Vakarų Azijoje ir Kaukaze. Pražysta labai anksti, kai tik pradeda tirpti sniegas. Užauga iki 10-12 cm aukščio. Varpelio formos balti žiedai tarsi permatomi, kvapnūs. Tai – vaistinis augalas, svogūnas – apie 1 cm skersmens, beje, turintis nuodingų cheminių medžiagų.

Tikrasis saulėtų dienų šauklys – geltonais žiedais spindintis pavasarinis erantis (Eranthis hyemalis), natūraliai paplitęs Pietryčių ir Vidurio Europoje.

Augalas auga drėgnuose miškuose ir krūmynuose iki 1500 metrų virš jūros lygio, augalą mėgsta ir sodininkų bendruomenė Lietuvoje. Tai žolinis augalas, efemeroidas. Lapai žali, dvejopi: viršutiniai lapai susiformuoja aplink žiedkotį menturiškai, po žiedu –  plaštakiškai suskaldyti, skiautėti, o apatiniai susiformuoja augalui peržydėjus. Geltoni žiedai pavieniai, 1-1,5 cm skersmens. Žydi vasario pabaigoje ir kovo mėnesį, žydėjimas gali užsitęsti iki kovo pabaigos.

Žiedus VU Botanikos sode pradeda krauti ir paprastasis žalčialunkis (Daphne mezereum f. alba). Tai – vasaržalis maždaug iki metro aukščio rutuliškas krūmas stačiomis šakomis, priklausantis timelėjinių šeimai. Žiedai balti, iki 1 cm skersmens, išsidėstę išilgai šakelių. Skleidžia malonų, stiprų kvapą. Verta prisiminti, kad visos šio augalo dalys yra nuodingos. Krūmas žydi vasarį-balandį, priklausomai nuo oro sąlygų.

Paprastasis žalčialunkis aptinkamas Europoje, Sibire, Kaukaze. Augalas šiuo metu skleidžiasi sodo Alpinių augalų kolekcijoje, Europos regiono kalninėje juostoje.