Vilniaus universitetas

MENIU

Naujienos

BIRŽELIO 12 D. VYKS PAŽINTINIS RENGINYS „ROŽIŲ KOLEKCIJA“

Birželio 12 d., 17:30 val. kviečiame į pažintinį renginį „Rožių kolekcija“, kurį ves VU Botanikos sodo vyresnioji botaninių kolekcijų kuratorė Zita Braškienė. Renginio metu susipažinsite su senovinėmis, istorinėmis ir pradedančiomis žydėti šiuolaikinių modernių rožių veislėmis.

 

Erškėčiai ir rožės yra erškėtinių (Rosaceae) šeimos genties augalai. Lietuvoje rožės pradėtos auginti XIX a. pradžioje. 1820 m. botanikas J. Strumila mini kai kuriuos erškėčius ir kultūrines rožes, kurias galima auginti Lietuvoje. 

VU Botanikos sodo Kairėnuose rožių kolekcija pradėta kurti 1996-aisiais. Sode siekiama sukaupti tinkamiausių Lietuvoje auginti senovinių ir modernių rožių veislių kolekciją.

Šiuo metu 1,5 hektaro plote auginama 90 pavadinimų senovinių, virš 100 veislių modernių krūminių ir 18 veislių poliantinių rožių. Pagal šių augalų dekoratyvumą ir biologines savybes  išskiriamos trys pagrindinės grupės: erškėčiai (rūšys), senovinės rožės  (prancūzinės, damaskinės, baltažiedės ir kt.) ir šiuolaikinės moderniosios. 

Šiuolaikinių rožių grupei priskiriamos veislės nuo 1867 m., kai buvo išvesta viena pirmųjų arbatinių-hibridinių rožių veislė ‘La France’.

Lenkų sodininkas, botanikas J. H. Zigra 1825 m. savo veikale „Sodininkystė šiauriniame klimate“ apie rožes yra parašęs: „Rožės yra viso žemės rutulio puošmena, žydinčios visose zonose. Jos yra kiekvienos šventės palydovės ir kiekvieno amžiaus atvaizdas bei mūsų jausmų išraiška – rožės dalinasi mūsų malonumus ir kančią, yra meilės gėlė, o ginčijantis dėl grožio savo ramiu žavesiu skelbia amžiną pergalę, kurios dar jokia Floros dukra neišplėšė“.

IŠANKSTINĖ REGISTRACIJA: būtina šiuo el. paštu daiva.krutuliene@bs.vu.lt (pažintinio renginio dalyvių skaičius ribotas).
KUR, KADA: lankytojų grupė renkasi birželio 12 d., 17.15 val. prie VU Botanikos sodo Kairėnuose pagrindinės kasos (Kairėnų g. 43).
BILIETAI: įėjimas į renginį – įsigijus sodo lankytojo bilietą, pažintinis renginys – nemokamas (50-mečio jubiliejų mininčio VU Botanikos sodo Kairėnuose dovana lankytojams).