Vilniaus universitetas

MENIU

Vytmenys (Zabelia, syn.Abelia)

 Abelija - Abelia mosanensis Chung ex Nakai

Tai viena iš 30-ies žinomų pasaulyje abelijų rūšių, priklausanti Šeivamedinių (Caprifoliaceae) šeimai. Abelijos savaime auga Kinijoje, Japonijoje, Himalajuose ir Meksikoje.
Tai lapus metantis, iki 1,8 - 2,0 m aukščio (ir tokio pat skersmens) užaugantis tankiašakis krūmas. Šakos stačios, tik antrametės, ant kurių sukrauti gausūs žiedai, šiems pražydus, grakščiai išlinksta. Krūmas savo forma primena rutulį.
Lapai pailgi arba kiaušiniški, lygia, žvilgančia viršutine puse ir šviesesne apatine. Rudenį įgauna oranžiniai raudoną atspalvį. 
Žiedai vamzdelio pavidalo su penkiaskiaute atbraila, iš išorės purpuriniai; vidinė pusė - baltai kreminė, su vaško apnašu. Labai malonaus kvapo. Žiedai po kelis sutelkti į puokšteles. Žydėti pradeda antroje gegužės pusėje ir žydi beveik mėnesį. Žydėjimo pradžia ir trukmė tiesiogiai priklauso nuo orų kiekvienais metais konkrečiai.
Vaisiai smulkūs, apsupti pažiedlapių, kurie rudeniop parausta.
Abelija mėgsta vidutinio drėgnumo humusingą ir purų dirvožemį, nors gali augti ir skurdesniame priesmėlio dirvožemyje. Pirmaisiais po pasodinimo metais smarkiai vystosi šaknų sistema, tad augalą būtina periodiškai gausiai laistyti. Geriausia sodinti saulėtoje vietoje, tada gausiau žydi. Tręšti pavasarį mineralinėmis trąšomis su mikroelementais.
Mūsų klimato sąlygomis žiemoja gerai, apšalimų nepastebėta net po 2002/2003 metų žiemos, kai temperatūra buvo nukritusi iki -30°C.
Kai krūmas smarkiai sutankėja, galima praretinti: išpjaunamos senos šakos. Pirmamečiai ūgliai nežydi. Žiedus sukrauna ant antramečių ūglių trumpųjų šakučių.
Ši rūšis kol kas dar reta mūsų želdynuose, bet yra labai perspektyvi dėl šių ypatumų: gausių ir kvapių žiedų, gražios krūmo formos, nereiklumo auginant, didelio atsparumo žiemos šalčiams. Ją galima auginti pavieniui arba grupėse su kitais krūmais, tokiais kaip Davido budlėja (Buddleja davidii Franch), Tunbergo raugerškiu (Berberis thunbergii DC.), japonine lanksva (Spiraea japonica L.) ir kitais. Be to, didelėse teritorijose ji yra auginama kaip laisvai auganti gyvatvorė. Dekoratyvi nuo pavasario iki vėlyvo rudens.
Parengė G. Jurkevičienė
2004.02.10